Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.03.2020 08:42 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Archeologiczno - Historyczne
Architektura ceglana na pobrzeżu Bałtyku

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza na otwarcie posterowej wystawy „Architektura ceglana na pobrzeżu Bałtyku. Nowe perspektywy badań”, które odbędzie się 5 marca  o godzinie 17.00  w pomieszczeniach tzw. skrzydła południowego przy budynku Podzamcza.

Wystawa została przygotowana przez Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen z Bonn pod kierownictwem naukowym prof. Christofera Herrmanna (Uniwersytet Gdański, Instytut Historii Sztuki), prof. Matthiasa Müllera (Uniwersytet w  Moguncji, Instytut Historii Sztuki) oraz dr. Ernsta Gierlicha, prezesa fundacji Kulturstiftung, z międzynarodowym udziałem wielu badaczy zagadnienia średniowiecznej architektury ceglanej . Wystawę zaprezentuje dr Ernst Gierlich, który będzie obecny na wernisażu.

Krajobraz kulturowy obszaru nadbałtyckiego został ukształtowany przede wszystkim przez architekturę ceglaną. Proces ten rozpoczął się w 2 połowie XII wieku, a w naszym najbliższym regionie wiek później - wraz z postępem tworzenia krzyżackiego władztwa terytorialnego. Na 39 planszach, które będzie można zobaczyć na wystawie, zaprezentowano aktualny stan badań historyków architektury, historyków i archeologów nad średniowieczną architekturą ceglaną, jej zasięg geograficzny (od Danii po Łotwę), rodzaje budowli od założeń kościelnych, po zamki i domy mieszczańskie, zagadnienia technologiczne. Wreszcie, wystawa ukazuje nowe możliwości interpretacyjne współczesnych metod badawczych.

- Po wernisażu serdecznie zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie, który wygłosi dr Kazimierz Pospieszny, historyk sztuki, jeden ze współautorów wystawy, specjalizujący się w zagadnieniach architektury zamkowej naszego regionu - zapowiada Wiesława Rynkiewicz-Domino z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Temat wystąpienia naszego Gościa zapowiada się  niezmiernie interesująco, nie tylko dla miłośników historii Elbląga: "Zamek pruskiego mistrza krajowego w Elblągu z XIII w. - niezachowane dzieło architektury ceglanej na pobrzeżu Bałtyku".

Wykład odbędzie się w sali edukacyjnej, w budynku Gimnazjum.

Wejście na teren Muzeum od strony ulicy Zamkowej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11158744

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.