Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.01.2020 07:42 Miasto:Olsztyn Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Pani Zosi spacerki po Olsztynie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie autorskie i promocję albumu z fotografiami Zofii Barankiewicz pt. „Pani Zosi spacerki po Olsztynie”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 27 stycznia o godz. 17.00.

Zofia Barankiewicz urodziła się w latach II wojny światowej w Hrubieszowie. Jej rodzice, Józef i Olga Bakunowie, przenieśli się tam z rodzinnych stron, z okolic Włodzimierza Wołyńskiego. W lutym 1945 roku Józef przybył do Olsztyna wraz z pierwszym transportem kolejarzy i został skierowany do pracy w Sątopach Samulewo. W 1950 roku starsza siostra pani Zofii sprowadziła rodzinę do Olsztyna. Wkrótce zamieszkali w kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej. Jako dziecko pomagała mamie, bileterce olsztyńskich kin, m. in. przenosząc nagrania Polskiej Kroniki Filmowej pomiędzy ówczesnymi kinami „Polonia” i  „Odrodzenie”. Wówczas poznała swojego przyszłego męża – Andrzeja Barankiewicza, który pracował jako kinooperator. To właśnie on wprowadził ją w arkana fotografii, a także podarował małoobrazkowy aparat fotograficzny „RETINĘ”.

Tak rozpoczęła się niekończąca się przygoda z fotografią.

Więcej wspomnień usłyszymy podczas spotkania z autorką, które poprowadzi Jakub Rudnicki.

„Pani Zosi spacerki po Olsztynie” to autorski przegląd zdjęć – zapis wieloletniej obserwacji miasta okiem aparatu fotograficznego, a zarazem przewodnik po Olsztynie, jakiego dziś już nie ma. Zofia Barankiewicz zaprasza nas na spacer przez kolejne dzielnice, które zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci.

Wartość zdjęć Zofii Barankiewicz leży nie tylko w kunszcie zachowanych na lata kadrów. Przede wszystkim ważna jest ich funkcja dokumentalna. Przestrzeń czasowa, jaka wyłania się z obrazów uwiecznianych od lat pięćdziesiątych od czasów współczesnych daje niebywałą możliwość zaobserwowania, jak rozwijał się Olsztyn, a także jacy ludzie tu niegdyś żyli.

Jakub Rudnicki

WBP, sala konferencyjna; ul. 1 Maja 5

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161184

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.