Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.12.2019 09:47 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:inf.nadesł. Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Five o’clock in Olsztyn

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w poniedziałek, 9 grudnia o godz. 17.00 na spotkanie z Iwoną Bolińską-Walendzik i promocję jej książki „Five o’clock in Olsztyn”.

Iwona Bolińska-Walendzik w zebranych opowieściach pięknie i wzruszająco przedstawiła nam intymny i przyjacielski portret Olsztyna widziany i stwarzany przez mieszkańców, którym nie jest obojętne miejsce, w którym żyją, pozostawiając pozytywne przesłanie dla przyszłych pokoleń.   

Kazimierz Brakoniecki

Pisać o swoim mieście można różnie, swoimi słowami lub słowami innych. Zaprosiłam do wspólnego odkrywania miasta osoby bliskie, znajome lub całkiem obce, które otworzyły przede mną swój świat, swoje drzwi i opowiedziały o sobie, i o domu, mieszkaniu, ulicy, dzielnicy, mieście. O historii swojego życia, skąd tu przybyli i dlaczego. Z jakiego powodu są mieszkańcami tego, a nie innego miasta, miejsca. Dla każdego „home”, jak to podkreśla Urszula Madeja, oznacza coś innego – rozszerza się do całego osiedla lub kurczy do własnego „M”.

Wędruję tak od czterech lat. Spisuję opowieści i tworzę swoistą mapę Olsztyna. Na potrzeby książki nie układam ich chronologicznie, lecz według własnej siatki. Do tej pory powstały dwadzieścia cztery opowieści.

Znaczna ich część publikowana była w piśmie kulturalno-literackim „VariArt” (1/2016-3/2019). Zebrane w jedną całość tworzą obraz zmieniających się uwarunkowań społecznych i historycznych, jakie kształtowały i wciąż kształtują powojenny Olsztyn. Historia pisze się dalej. Jak za parę lat będą wyglądały miejsca opisywane w tej książce? Kto będzie tam mieszkał? Zobaczymy...

Iwona Bolińska-Walendzik

Iwona Bolińska-Walendzik – doktor sztuk plastycznych. Zajmuje się batikiem, witrażem, projektowaniem graficznym. Publikowała w „Gazecie Olsztyńskiej”, „VariArcie”,  „Almanachu” SPP Oddział Olsztyn (2015 i 2018) oraz „Borussii”.

Prowadzenie: Joanna Wilengowska      

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11740
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10400279

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.