Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.12.2019 15:17 Miasto:Elbląg Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Kamil Czyżak, Krzysztof Chaja Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Za nami 13. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych

Tegoroczne Międzynarodowe Spotkania Artystyczne przeszły już do historii. Upłynęły one pod znakiem spektakli teatralnych, warsztatów, koncertów muzycznych i wystaw plastycznych. Wszystkim wydarzeniom towarzyszył ogrom pozytywnych emocji, radość, śmiech, a przede wszystkim świetna zabawa. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

Już po raz trzynasty w Elblągu spotkali się artyści sprawni i z niepełnosprawnościami, z różnych stron Polski i świata. To wyjątkowe wydarzenie zawsze sprzyja wymianie doświadczeń, wspólnemu spędzaniu czasu i dzieleniu się pasją do sztuki i tworzenia, bez podziałów i rozróżnień.

- Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to wydarzenie integracyjne, otwarte dla wszystkich po to, aby odczarować stereotypy i przełamać bariery, także te językowe. To dlatego do udziału w tym wydarzeniu zawsze zapraszamy gości z zagranicy. W tym roku dołączyli do nas uczestnicy ze Słowacji, Finlandii, Rosji i Litwy, a także wolontariusze z Hiszpanii i Turcji – powiedział Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

- Bardzo nam zależy, aby podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych promować osoby aktywne, które mimo niepełnosprawności uczestniczą w życiu społecznym. Chcemy też pokazać, że twórczość jest możliwa bez względu na ograniczenia czy predyspozycje, które nam towarzyszą - powiedziała Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA.

W czwartek 21 listopada, pierwszego dnia Spotkań, uczestnicy zostali zaproszeni na interaktywny koncert Ani Brody, artystki specjalizującej się w muzyce instrumentalnej pochodzącej z okolic Warmii i Mazur. Uczestnicy najpierw sami próbowali swoich sił na instrumentach, a potem wysłuchali koncertu artystki.

Tego samego dnia, po południu, w Galerii Nobilis dokonano uroczystego otwarcia dwóch wystaw: pierwszą z nich była wystawa fotografii Duńczyka Carstena Egevanga, a drugą ekspozycja prac estońskich ilustratorów książkowych.

Zwieńczeniem intensywnego dnia był koncert Marcina Spennera – artysta został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która poczuła jego energię i otwarte serce. Po koncercie nie było końca spontanicznym uściskom, gratulacjom i autografom.

Drugi dzień MSA należał przede wszystkim do aktorów, którzy od rana prezentowali swoje umiejętności na Dużej Sali Kina Światowid. Teatr „Recepta” zaprezentował spektakl pt. „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” - pełne emocji i zaangażowania przedstawienie opowiadające o rodzinie, która zostaje wplątana w wir wojny. Kolejną propozycją był ambitny projekt artystyczny Zespołu „A może…” pt. „Jedziemy na teatry", aktywizujący osoby niepełnosprawne, pokazujący, że mogą oni być pełnoprawnymi aktorami. Z kolei „Butterfly” to opowieść zaprezentowana przez teatr Viltis z Litwy – grupa ta działa od dziesięciu lat, angażując się społecznie i edukacyjnie. Książkowy Teatr Cieni działający przy Filii nr 7 „Cyberiada” Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida, zabrał nas w świat bajek i baśni. Natomiast goście z Kłajpedy brawurowo zaprezentowali się z tańcem breakdance, który poruszył i rozentuzjazmował widzów. Niezwykle emocjonalną propozycją była także etiuda filmowa „Ja i Ty – rodzimy”, przygotowana przez Kubę Strumińskiego w ramach warsztatów teatralno-filmowych realizowanych przez Światowid we współpracy z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu. Ostatnim przedstawieniem tego dnia był spektakl „Bremscy muzycy” w realizacji Teatru z Danko z Kaliningradu. Grupa ta od lat uczestnicy w Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu.

Uczestnicy MSA mieli też okazję do wzięcia udziału w licznych warsztatach, które miały na celu pobudzenie kreatywności i wyobraźni uczestników. Były to zajęcia Capoeiry, które pozwoliły im lepiej poczuć swoje ciała, a także warsztaty improwizacji w ruchu, które były próbą poczucia współistnienia, wspólnoty, bycia razem. Natomiast warsztaty tworzenia map marzeń były swoistym uchwyceniem najskrytszych marzeń i pragnień oraz próbą zamknięcia ich w jednym miejscu, by były łatwiejsze w realizacji.

W sobotę 23 listopada, czyli w ostatnim dniu imprezy, odbył się happening plastyczny „Strefa Twórczości”. Happening był przestrzenią otwartą do artystycznego tworzenia - jego uczestnicy malowali obrazy, tworzyli autorskie makatki, szyli poduszki, lepili figurki w glinie, a przy tym wszystkim doskonale się bawili.

Ostatnim akcentem tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych był odegrany przez gdyńską Grupę FreeDOM i oparty na faktach spektakl „Escape World”, poruszający problem osób wykluczonych z powodu bezdomności.

Przez cały czas trwania imprezy na korytarzu Światowida wisiały białe plansze, na których uczestnicy MSA mogli zapisać wszystko to, co przyszło im do głowy. Jeden z nich zacytował słowa piosenki usłyszanej na koncercie Ani Brody: „Śpiewaj piosenki o miłości – dużo, dużo, jeśli chcesz, żeby miłość do Ciebie przyszła”.

13. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne odbyły się w dniach od 21 do 23 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Organizatorami wydarzenia byli CSE „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

Autor: Krzysztof Chaja
This text will be replaced
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11355
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8754159

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.