Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.11.2019 08:57 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Nowe wystawy w CSE "Światowid"

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na dwie wystawy prezentujące prace zagranicznych artystów. Wernisaż otwierający obie wystawy odbędzie się w czwartek, 21 listopada o godz. 17:15 w Galerii Nobilis.

Pierwsza wystawa, pt. „Grenlandia”, prezentuje fotografie autorstwa Carstena Egevanga. Grenlandia to dla większości Polaków kraj daleki i egzotyczny. Fotografie duńskiego biologa Carstena Egevanga prezentujące naturę Grenlandii oraz życie jej mieszkańców, oddają charakter i urodę tej największej wyspy świata. Fotografie przedstawiają codzienne życie Inwitów z surową naturą w tle. Obrazy z wypraw psimi zaprzęgami, przepraw kajakami czy połowy ryb dają szczególne świadectwo tradycji, która dziś spotyka się z nowoczesnością.

Carsten Egevang otrzymał nagrodę BBC dla najlepszego fotografa roku dzikiej przyrody i jest właścicielem największej grenlandzkiej agencji fotograficznej. Ponadto jest naukowcem, biologiem oraz doktorem biologii arktycznej na Uniwersytecie w Kopenhadze.        

Wystawa jest realizowana we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie. Będzie eksponowana na holach pierwszego i drugiego piętra CSE „Światowid” w Elblągu do 10 grudnia tego roku.

Natomiast w Galerii Nobilis będzie można przenieść się w świat legend i baśni, a to za sprawą prac estońskich ilustratorów. Estonia jest krajem morskim, mającym długą linię brzegową i tylko kilka niewielkich wzgórz. Dlatego nie dziwi, że większość prac dotyczy właśnie morza, kryjącego się w nim życia i związanych z nim legend.

Kuratorką i pomysłodawcą wystawy jest Viive Noor, artystka z Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej. - Wystawa nosi tytuł „Od morza do gór”, ponieważ dotyczy wszystkiego, co jest między górami a morzem. A jest tam mnóstwo - mówi przewrotnie Viive Noor.

Ekspozycja obejmuje 23 prace dziesięciu najbardziej znanych estońskich ilustratorów: Katrin Ehrlich, Kadi Kurem, Anne Linnamägi, Regina Lukk – Toompere, Jüri Mildeberg, Viive Noor, Tiina Mariam Reinsalu, Catherine Zakip, Urmas Viik, Marja-Liisa Plats.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Ambasadą Estonii w Polsce. Prace estońskich artystów będą prezentowane w Galerii Nobilis CSE „Światowid” w Elblągu do 31 grudnia tego roku.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się w czwartek 21 listopada o godz. 17:15 w Galerii Nobilis i będzie on towarzyszyć 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, które odbędą się w dniach od 21 do 23 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Organizatorami wydarzenia są  CSE „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art”.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10182176

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.