Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.11.2019 09:15 Miasto:Olsztyn Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
O królu Nethimerze, św. Brunonie i pogańskich bałwanach
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie  zaprasza w czwartek, 14 listopada o godzinie 17.00 na wykład z cyklu "Warsztaty bałtyjskie". Gościem specjalnym będzie dr Alicja Dobrosielska, która przedstawi wyklad "O królu Nethimerze, św. Brunonie i pogańskich bałwanach".
 
 

dr Alicja Aleksandra Dobrosielska (18.12.1981 r.) – pochodzi z północnego Mazowsza, z tzw. Zawkrza, od wielu lat mieszka i pracuje w Olsztynie i tu czuje się „jak w domu”.

Absolwentka dwóch kierunków studiów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Ogrodnictwo (2006) i Historia (2007); studiowała także w J. W. Goethe Universität Frankfurt am Main, w Niemczech (2010-2011); Uczennica śp. prof. Grzegorza Białuńskiego, pod jego kierunkiem napisała pracę doktorską p.t. Opór – oportunizm – współpraca. Prusowie wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju, opublikowaną w 2017 r. Autorka szeregu artykułów dotyczących dawnych ziem pruskich.

Obecnie zatrudniona w dwóch dużych projektach badawczych, finansowanych ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, jeden z nich jest realizowany przez Uniwersytet Wrocławski i dotyczy słowiańskich sąsiadów Prusów, drugi z kolei jest realizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, i ramach tego projektu powstanie m. in. Słownik historyczno-geograficzny Prus i Warmii w średniowieczu.

Prywatnie

Od 2002 r. aktywny członek Towarzystwa Naukowego Pruthenia, w ramach jego działalności autorka, współautorka szeregu interdyscyplinarnych projektów kulturowych realizowanych ze środków krajowych i zagranicznych, m. in. Świat dawnych Prusów, Olsztyn od korzeni, O garnkach i innych różnościach co na polach rosną;

Obecnie zaangażowana w duży międzynarodowy projekt stowarzyszenia Pruthenia: Polsko-Rosyjski projekt, finansowany ze środków unijnych „Bałtycka Odyseja…”. W ramach tego projektu uczestniczy m. in. w badaniach archeologicznych średniowiecznej pruskiej osady, znajdującej się w Olsztyńskim Lesie Miejskim, przygotowuje opracowanie historyczne dziejów tej osady i organizuje w 2020 r. warsztaty Prussia design dla projektantów, rekonstruktorów, których intensywnie teraz poszukuje.

Szczęśliwa posiadaczka psa o imieniu Divan, miłośniczka historii i przyrody  Warmii i Mazur oraz czekolady:)

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184908

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.