Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.11.2019 14:15 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:inf. nadesł. Placówka:Kino Światowid
Archeolodzy na Starym Mieście - 40 lat badań

Jest takie motto życiowe: - „jeśli dostajesz cytrynę, zrób z niej lemoniadę”. I tak chyba stało się w Elblągu. Tą cytryną było zniszczone podczas wojny i całkowicie rozebrane 15 lat później Stare Miasto, a lemoniadą – nieznane dotąd na świecie w tej skali badania archeologiczne średniowiecznego miasta. Dały one nowe spojrzenie na historię miast hanzeatyckich i około miliona wykopanych zabytkowych przedmiotów i ich fragmentów.

Do połowy lat 50-tych XX wieku najcenniejsze centra polskich miast odbudowywano w formie historycznej, później według koncepcji modernistycznych. Ale nigdzie, poza Warszawą nie prowadzono kompleksowych badań archeologicznych. Elbląg nie załapał się na żadną formę odbudowy starówki, mimo iż pierwszy powojenny konserwator zabytków – inż. Włodzimierz Sierzputowski energicznie zabiegał o rekonstrukcję choćby najcenniejszych tylko kamienic. W roku 1960 wyburzono resztki ruin, grunt zniwelowano i założono wielki zieleniec obejmujący obszar dawnego Starego Miasta. Owszem, w latach 70-tych sprowadzono archeologów, ale tylko na wycinkowe prace w obrębie dawnego klasztoru dominikanów i zamku. W tym drugim miejscu gdańscy archeolodzy nic nie znaleźli, wobec czego podziękowano im, kończąc współpracę.

 

Przełomem było objęcie przez Marię Lubocką-Hoffmann funkcji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jej ambicją stała się odbudowa Starego Miasta na historycznym planie z zachowaniem dawnych proporcji zabudowy oraz rekonstrukcja najcenniejszych kamienic. Budowę miało poprzedzić przebadanie terenu przez archeologów. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wcześniej nikt w Polsce nie prowadził tak szeroko zakrojonych prac. Wyjątkiem był renesansowy Zamość, gdzie zespół pod kierownictwem Tadeusza Nawrolskiego przebadał obszar rynku i fortyfikacji. Szczęśliwie, prace w Zamościu właśnie kończono i Tadeusz Nawrolski mógł przenieść się do Elbląga. Późną jesienią 1979 roku ruszyły pierwsze prace ziemne przygotowujące teren pod wejście archeologów.

 

Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo z wyświetlonych w kinie filmów i od dr Grażyny Nawrolskiej, która po śmierci męża przejęła kierowanie badaniami archeologicznymi Starego Miasta Elbląga i która poprowadzi listopadowe spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Będzie to też okazja do poznania najnowszej książki Grażyny Nawrolskiej pt.: „Powracająca przeszłość Starego Miasta w Elblągu” i zdobycia autografu autorki.

Seans pt. „Archeolodzy na Starym Mieście” odbędzie się w środę, 6 listopada o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Spotkanie wyjątkowo poprowadzi dr Grażyna Nawrolska. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patroni medialni, to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11656
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10174113

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.