Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.09.2019 10:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Wystawy Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
IN. Ludmiła Popiel - Jerzy Fedorowicz – najnowsza wystawa w Galerii EL

Wszystkich miłośników piękna sztuk wizualnych zapraszamy do Centrum Sztuki Galeria EL, gdzie w czwartek, 3 października odbędzie się wernisaż wystawy IN. Ludmiła Popiel – Jerzy Fedorowicz. Będzie to już ostatnia wystawa prezentowana w Galerii EL w tym roku.

IN to wystawa twórczości Ludmiły Popiel (1929–1988) i Jerzego Fedorowicza (1928–2018) – artystów związanych z powojenną awangardą i nurtem sztuki konceptualnej, którzy zasłynęli jako współtwórcy legendarnych plenerów w Osiekach. Tworząc parę w życiu prywatnym i artystycznym, byli oni jednymi z kluczowych postaci życia artystycznego lat 60. i 70. oraz uczestniczyli w wydarzeniach, sympozjach i plenerach decydujących o kształcie polskiej sztuki awangardowej, Popiel i Fedorowicz pozostają mało rozpoznani jako artyści. IN to krok w stronę wypełnienia tej luki i przywrócenia należnego im miejsca w gronie najważniejszych artystów awangardowych i konceptualnych.

Kanwą wystawy jest jeden z najważniejszych projektów Popiel i Fedorowicza, który podsumowywał i skupiał istotne nurty ich refleksji. Wieloelementowa instalacja IN, na którą składają się obiekt przestrzenny i prace malarskie operujące językiem geometrii, pokazana została po raz pierwszy dokładnie czterdzieści lat temu (1979) w prowadzonej przez Jarosława Kozłowskiego galerii Akumulatory 2 w Poznaniu. Materializowała ona przemyślenia artystów na temat zależności i uwikłań między jednostką a systemem, artystą a polem sztuki, czy wreszcie sferami sztuki i kultury.

Język geometrii był dla Popiel i Fedorowicza jednym z najważniejszych narzędzi przekazu artystycznej refleksji. Na przestrzeni niemal trzech dekad spajał on różnorodne dokonania, w których artyści podejmowali wątki związane z problematyką artystyczną, egzystencjalną i duchową. Połączenie subtelności formy tego przekazu oraz wagi i uniwersalności podnoszonych zagadnień stanowi znak szczególny ich twórczości.

Wystawa oddaje postawę, jaką reprezentowali Popiel i Fedorowicz: artyści subtelni, bezinteresowni, dostrzegający wartość w zjawiskach powstających na marginesie – niejasnych, tajemniczych, trudnych do systematyzacji i ocen. Zaprezentowane zostanie malarstwo abstrakcyjne z lat 60. i początku lat 70., a także powstające w późniejszym okresie konceptualne modele teoretyczne, manifesty i teksty dokumentujące idee artystyczne. Wystawa obejmuje również dokumentację fotograficzną działań i akcji pokazanych w formie archiwalnych zdjęć, jak i nowych, wielkoformatowych odbitek z negatywów z archiwum rodziny artystów. Towarzyszyć im będzie wybór mało znanych i niepublikowanych dotąd fotografii ze spotkań w Osiekach. Dadzą one wgląd w codzienność plenerów, a także pozwolą uwydatnić i sproblematyzować podwójną rolę, jaką pełnili na nich Popiel i Fedorowicz, będąc jednocześnie organizatorami przedsięwzięcia i artystami biorącymi w nim czynny udział.

Jerzy Ludwiński określił Popiel i Fedorowicza mianem „twórców epoki plenerów”. Oprócz współtworzonych przez nich spotkań w Osiekach, Fedorowicz brał także udział w innym emblematycznym dla tej epoki wydarzeniu: I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku, a jego realizacja do dziś znajduje się w Parku Traugutta. Inicjatorem Biennale była elbląska Galeria EL, która gości dziś po ponad pół wieku prezentację prac dwójki artystów.

Centrum Sztuki Galerii EL

Wernisaż wystawy: 03-10-2019 godz. 18:00

Wystawa: 04-10-2019 : 09-11-2019

Kuratorzy: Marika Kuźmicz, Łukasz Mojsak
Współpraca: Agnieszka Popiel

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11360
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8774109

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.