Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.10.2019 10:34 Miasto:Olsztynek Kategoria:Wydarzenia Autor:inf.nadesł. Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Targi Chłopskie - Smaki ziemniaka

Jesienne warsztaty i pokazy, pieczenie ziemniaków w ognisku, występy ludowych zespołów oraz gry
i zabawy. To wszystko w kupieckiej atmosferze dawnych lat. W niedzielę, 6 października Skansen w Olsztynku kolejny raz zaprasza na Targi Chłopskie. Tym razem tematem przewodnim będą Smaki ziemniaka.

Ziemniak, to powszechnie dziś uprawiana roślina o nazwie Solanum tuberosum. Inne nazwy tego warzywa  to kartofel, pyrka, arciak,  arczok, harcak, jarczok, karczoch, bałabaj, bamber, bandz, bulwa.  

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną ziemniaki mniej i bardziej znane. W jednej z chałup będzie można obejrzeć ekspozycję wiejskiego jadła. Na warsztatach pokażemy, jak wykonać jesienne kompozycje oraz wspólnie zaprojektujemy jesienną biżuterię. Nie zabraknie prezentacji przygotowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na temat ochrony roślin. Na scenie wystąpią zespoły ludowe: „Perła Warmii” oraz „Węgojska Stróżka”. Najmłodszych zachęcimy do zrobienia stempli z ziemniaka, a także do wykonania jesiennego łobuziaka – lalki na patyku.   Wspólnie z Panią Hanną Banasiak zaprosimy do „Ziemniaczanych wariacji”, czyli gier i zabaw dla dzieci. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Waplewa zaprezentuje inscenizację teatralną znanych wierszy: Rzepka oraz Na straganie. Chętni będą mogli sprawdzić swoich sił w ręcznym kopaniu ziemniaków. Tradycyjnie będzie można również skosztować  pieczonych ziemniaków z ogniska.

Swoje umiejętności zaprezentuje kowal w ramach pokazu Motyka, gracka, haczka, kopaczka. Ponadto odbędą się także pokazy werkowania koni, strzyżenia owiec oraz pokazy garncarskie.

Wszystkiemu towarzyszyć będzie, cieszący się ogromną popularnością, kiermasz rękodzieła
i kulinariów.

Dawniej targi typowo chłopskie opierały się przede wszystkim na wymianie handlowej pomiędzy mieszkańcami wsi. Czasy się zmieniły i  zmienił się również klimat targów. Podczas Targów Chłopskich w Olsztynku, udział w kiermaszu rzemiosła i regionalnych kulinariów, zgłosiło ponad 70 wystawców. Na straganach nie zabraknie pieczywa, wędlin, ryb, serów, przetworów, miodów oraz słodyczy, a także znanych potraw z ziemniaków.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11327
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8549988

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.