Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.09.2019 08:07 Miasto:Olsztyn Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Teatr im. Stefana Jaracza
Trwa nabór do Studium Reportażu

Teatr im Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza do udziału w Rocznym Studiu Reportażu - Opowiedz mi Warmię, opowiedz Mazury.

Studium to całoroczne warsztaty z reportażu, które wykorzystując wiedzę i doświadczenie reporterów mają uczyć sztuki opowiadania.

Dowiemy się czy każda historia nadaje się na reportaż, jakie są granice reportażu, jak znaleźć temat, jak pracować z bohaterem, jak go pytać i pomagać jego pamięci. A potem jak to wszystko zapisać, jak budować tekst, po co w reportażu szczegół, scena, dialog. Jak zacząć, jak skończyć. Jak nie skrzywdzić bohatera i nie zanudzić czytelnika.

Dla kogo? Studium jest dla wszystkich, od 17/18 lat w górę. Dla tych którzy dopiero myślą o pisaniu, albo już próbują i ale także dla profesjonalistów, dziennikarzy, redaktorów, którzy chcą spróbować sił w reportażu.

Miejsce akcji: Warmia i Mazury. Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz i skąd jesteś. Możesz przyjeżdżać na zajęcia Studium nawet z drugiego końca Polski. Ograniczenie jest tylko jedno – temat musi być warmińsko-mazurski. Reportaże, nad którymi będziemy pracowali w Studium, muszą dziać się na Warmii i Mazurach.

Tematyka reportaży: życie codzienne, współczesność, historia, nowe i stare opowieści rodzinne, nowe zjawiska społeczne z różnych „baniek” i środowisk. Nie zależy nam tylko na typowo warmińsko-mazurskich wątkach historycznych. Raczej szukać będziemy współczesnego echa tamtych historii albo zupełnie nowych tematów pokazujących dzisiejsze problemy mieszkańców tego regionu.

Dlaczego reportaż? Bo jest sprawdzoną - mającą piękną polską tradycję reportażu literackiego - sztuką opowiadania prawdziwych historii.

Reportaż trzyma się faktów i dba o szczegół opowieści. Szuka w opisywanej rzeczywistość metafor faktu. Opowiada przez bohatera, trzyma się blisko prywatnej, osobistej opowieści, w której odbija się wielka historia.

Reporter ogląda świat w dużym zbliżeniu. Jest blisko wydarzenia. Nie uogólnia. Poświęca opisywanym sprawom dużo więcej czasu niż autor newsa. Mówi w imieniu tych, którzy są poza główną sceną, nie mają dostępu do mediów, są niesłyszani. Reportaż pamięta o formie. Historia musi być dobrze opowiedziana, musi być ciekawa, musi mieć dramaturgię. Reportaż jest blisko sceny. Reportaż widzi teatr.

Idea. Polskę lokalną, także Warmię i Mazury trzeba ciągle opowiadać na nowo, by nie dała się kolonizować przez centrum. Opowieść dyktowana z centrum osłabia tożsamość mniejszych miejscowości, małych ojczyzn. Gubi ich różnorodność, nie pozwala rozwinąć dojrzałej, lokalnej opowieści o sobie.

Czas odwrócić narrację. Czas na sztukę opowiadania lokalnego, opowieści ze środka lokalnej społeczności. Trzeba odbudować lokalne narracje i historie.

A gdyby opowiedzieć Polskę ze środka olsztyńskiego osiedla, na przykład.

Organizatorem Studium jest Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Patronat nad Studium zgodziła się objąć Małgorzata Szejnert, wybitna reporterka, redaktorka, mentorka wielu znanych reporterów, wieloletnia szefowa działu reportażu Gazety Wyborczej. Co roku, pod koniec kursu, będzie spotykać się z uczestnikami Studium, by udzielić im osobistych lekcji reportażu.

Studium poprowadzi Włodzimierz Nowak, reporter, autor książek reporterskich, były naczelny „Dużego Formatu”, magazynu reporterów, wykładowca Polskiej Szkoły Reportażu.

Zaprosimy też znanych reporterów, mistrzów gatunku by poprowadzili warsztaty z reportażu. Każdemu warsztatowi towarzyszyć będzie wieczór autorski w Teatrze otwarty dla publiczności połączony z czytaniem scenicznym.

Chcemy, żeby ćwiczenia z reportażu były szczególnym czasem poświęconym temu co lokalne, regionalne, co jeszcze nieopowiedziane.

Reportaż na scenę. Co roku najlepsze teksty będą pokazywane na scenie Jaracza.

Metoda: warsztaty, zajęcia w terenie, dyskusje, wspólne lektury klasyków reportażu, próby reporterskie, zajęcia z mistrzami, pisanie reportażu, wspólne redagowanie tekstów, czytanie wybranych reportaży uczestników Studium przez aktorów Jaracza.

Czas: rok, od października do października, raz w miesiącu, zawsze w wyznaczoną sobotę. W listopadzie i pierwszych miesiącach przyszłego roku dla przyspieszenia kursu organizator zaproponuje zajęcia w dwie soboty w miesiącu. Całość kursu to 10 do 14 sobotnich zajęć.

Ukończenie studium: warunkiem ukończenia studium i otrzymania dyplomu jest udział w zajęciach i napisanie reportażu spełniającego warunki publikacji.

Rekrutacja trwa do 13 października. Udział jest bezpłatny.
 

Więcej informacji tu: https://teatr.olsztyn.pl/aktualnosci/1196/studium-reportazu

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404901

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.