Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.09.2019 08:28 Miasto:Suchacz Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf.nadesł. Placówka:Brak
„Kaperskie skarby”, czyli warsztaty snycerskie

W niedzielę 22 września w malowniczym Suchaczu odbędą się wyjątkowe warsztaty, podczas których będzie można zgłębić tajniki snycerstwa - bardzo starej sztuki zdobniczej.

Suchacz to miejscowość, która zaistniała w historii Polski wydarzeniem, jakim była Bitwa na Zalewie Wiślanym w roku 1463. Bitwa ta rozegrała się pomiędzy flotą Związku Pruskiego, konkretnie elblążan i gdańszczan, a flotą krzyżacką pod dowództwem wielkiego mistrza zakonu Ludwiga von Erlichshausena. Warsztaty będą sposobem na powrót do tego wydarzenia.

- Uczestnicy warsztatów wykonają prace nawiązujące do wydarzeń ważnych dla naszej historii – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. - Nauczą się oni przy tym samodzielnie zdobić skrzynie techniką snycerską, która wpisuje się w rzemiosło artystyczne. Snycerstwo wydaje się być trudną dziedziną sztuki, ale z pewnością daje piękne efekty końcowe nawet u początkujących rzeźbiarzy – dodaje. 

Uzupełnieniem działań warsztatów będzie opracowanie receptury na chlebek kaperski, który stanie się regionalnym przysmakiem. Przygotowywaniem pieca i receptury zajmą się pozostali uczestnicy warsztatów, a ciasto wyrobią dzieci. Kolejnym etapem będzie pokaz wypiekania chlebków w glinianym piecu opalanym drewnem. Na zakończenie warsztatów odbędzie się degustacja wypieczonych chlebków z przysmakami kaperskimi, takimi jak miód i śledź.

Warsztaty odbędą się 22 września w godzinach od 14.00 do 17.00 w Suchaczu. Adresowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych z Suchacza i okolic. Grupa składać się będzie z 15 osób.

Warsztaty są częścią projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jantar” we współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Projekt ten jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, dedykowanym w szczególności dzieciom i młodzieży z małych miejscowości. Ma na celu umożliwienie im twórczego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz obniżenie barier dostępu do kultury.

Projekt „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727957

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.