Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.08.2019 09:47 Miasto:Giżycko Kategoria:Film / Media Autor:inf.nadesł. Placówka:Brak
„FARAON” – premiera po latach

Miłośników polskiego kina czeka nie lada gratka. W niedzielę 11 sierpnia w Giżycku odbędzie się wydarzenie filmowe, którym będzie „FARAON – premiera po latach”.

- Pomysł przedsięwzięcia zrodził się w ubiegłym roku podczas rozmowy szefa naszego Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumiła Osińskiego z Witoldem Sobocińskim, jednym z trzech operatorów filmowych realizujących 55 lat temu sceny dzieła Jerzego Kawalerowicza rozgrywające się na Nilu - mówią organizatorzy.

Afrykańską rzeką w filmie było… mazurskie jezioro Kirsajty leżące na szlaku żeglugi z Giżycka do Węgorzewa. Niestety w listopadzie 2018 roku Witold Sobociński zmarł, ale idea zorganizowania powtórnej premiery „Faraona” nie odeszła wraz z Nim.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego postanowił zrealizować ten projekt. W przygotowania przedsięwzięcia „FARAON – premiera po latach” włączył się wnuk Witolda Sobocińskiego, pan Piotr Sobociński junior - znakomity operator filmowy, autor zdjęć m.in. do filmów związanych z naszym regionem, takich jak „Róża”, czy „Cicha Noc”.

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 16.00 w Giżyckim Centrum Kultury (Kino Nowa Fala). Udział w premierze filmu po latach potwierdzili Jerzy Zelnik, odtwórca roli Ramzesa XIII, rodzina Witolda Sobocińskiego - Piotr Sobociński jr, Maria Sobocińska i Hanna Mikuć oraz Andrzej Serdiukow, producent filmowy współpracujący z Jerzym Kawalerowiczem m.in. przy „Quo vadis”.

Jednym z ważnych wydarzeń poprzedzających premierę filmu będzie wernisaż wystawy werków z FARAONA z kolekcji rodziny Sobocińskich oraz fotosów z filmu, udostępnionych przez Studio Filmowe KADR (11 sierpnia, godz.14.30 Port EKOMARINA Giżycko).

Współorganizatorami wydarzenia są: starostowie powiatów giżyckiego i węgorzewskiego, burmistrzowie Giżycka i Węgorzewa, wójt gminy Giżycko oraz Giżyckie Centrum Kultury, Ekomarina Giżycko i Żegluga Mazurska.

Honorowy patronat nad imprezą objął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11458
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9218650

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.