Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.06.2019 11:26 Miasto:Kadyny Kategoria:Wydarzenia Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Plener plastyczny „Kadyny-wioska sztuki”

Cyjanotypia, malarstwo, ceramika i wypiek chleba to tylko niektóre atrakcje, które znajdują się w planie 13. edycji Pleneru Plastycznego „Kadyny – wioska sztuki”. Plener odbędzie się w dniach 2–6 lipca w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna oraz  malarstwo plenerowo-historyczne. Uczestnicy wykonają prace inspirowane charakterystycznymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, które mają korzenie w stylu secesji i art deco. Zajęcia będą odbywać się w świetlicy w Kadynach oraz w unikatowej przestrzeni architektury i historii samej miejscowości, w otoczeniu przyrody rezerwatu. W plenerze weźmie udział młodzież z Kadyn i województwa warmińsko-mazurskiego oraz doświadczeni artyści związani z ceramiką i malarstwem. Dla dzieci i młodzieży z Kadyn zostanie poprowadzony warsztat z technik malarstwa kreatywnego i monotypii.

Warsztaty ceramiczne, malarskie oraz cyjanotypii w kadyńskiej świetlicy poprowadzą profesjonaliści – instruktorzy i nauczyciele akademiccy. Robert Lipka oraz Małgorzata Szram-Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz, Paula Załuska instruktorzy z CSE "Światowid." Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, która odznacza się niezwykłymi efektami szkliwienia w atmosferze redukcyjnej. Pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym, tradycyjnym piecu chlebowym. Plener zakończy uroczysty wernisaż w piątek, 5 lipca. Podczas wernisażu będzie można zobaczyć wszystkie stworzone prace oraz skosztować chleba przygotowanego przez dzieci.

W trakcie pleneru część działań dedykowanych będzie Cyjanotypii. Jest to jedna ze szlachetnych technik fotografii. Polega na naświetlaniu stykowym, a po wywołaniu wybarwia się na odcienie  błękitu pruskiego. Ta technika jest wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno do tworzenia wielkoformatowych prac, jak i do robienia miniatur, które w zestawieniu mogą składać się na książkę artystyczną, legendę lub zielnik.

- Plener jest elementem projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej” w ramach, którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator. – Zależy nam na upowszechnianiu wśród mieszkańców naszego regionu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Program pleneru:

2 lipiec - od godz. 11.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty tworzenia prac w technice kalki ceramicznej.

3 lipiec - od godz. 10.00 do 13.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty z technik malarstwa kreatywnego.

4 lipiec – od godz. 10.00 – 13.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypału ceramiki w technice raku.

5 lipiec – od godz. 10.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypiekania chleba w piecu glinianym. O godz. 18.00 wernisaż poplenerowy.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie "Jantar" oraz

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10747900

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.