Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 04.06.2019 08:40 Miasto:Elbląg Kategoria:Muzyka Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Warsztaty „Dźwiękograjki”

Już 12 czerwca odbędzie się kolejne działanie w ramach projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej”, tym razem w Szkole Podstawowej im. 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Pogrodziu. Podczas warsztatów „Dźwiękograjki” dzieci i młodzież wykonają instrumenty w glinie.

Podczas warsztatów,  tematem przewodnim będzie dźwięk, który można  wydobyć z kawałka odpowiednio uformowanej gliny. Glina doskonale sprawdza się w tworzeniu instrumentów ponieważ  lepiąc z niej kształt okaryny lub gwizdka, cały czas poszukuje się odpowiedniego dźwięku. Tworząc  muzyczną serię  okaryn, gwizdków i grzechotek ceramicznych, uczestnicy nauczą się odpowiedniego konstruowania ogólnego kształtu instrumentu oraz formy  ustnika. Okaryna ceramiczna to instrument zakorzeniony w polskiej kulturze ludowej. Kojarzy się z naturą, ponieważ wiernie oddaje  dźwięki głosów ptaków.

Pogrodzie jest wioską o bogatej historii, jest jedną z najstarszych miejscowości Wysoczyzny Elbląskiej. Obecnie stała się wioską dzieci, od lat odbywają się tam spotkania rodzinne i zajęcia muzyczne z klekotkami dla dzieci. Seria ceramicznych, autorskich instrumentów stanie się dodatkową atrakcją muzyczną i  propozycją edukacyjną na kolejne lata.

Projekt w ramach, którego odbędą się warsztaty w Pogrodziu i innych miejscowościach naszego regionu pn. „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Organizatorami są Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10747380

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.