Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.05.2019 10:33 Miasto:Region Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Izba Historii Kanału Elbląskiego w nowej odsłonie
Zdjęcie ze strony Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula
Zdjęcie ze strony Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula

Miłośnicy Kanału Elbląskiego oraz turyści, którzy są zainteresowani tym zabytkiem techniki mogą już oglądać nową wystawę w Izbie Historii Kanału Elbląskiego.

Historię powstania Kanału Elbląskiego tworzyło wiele wydarzeń i postaci. Niektóre z nich są powszechnie znane a inne niewiele lub wcale. Wkrótce po powołaniu Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, regionalista i uznany muzealnik Roman Klim zainicjował, utworzenie Muzeum Kanału Elbląskiego. Dzięki jego kilkuletnim usilnym staraniom, z rozproszonych zasobów dokumentów archiwalnych i modeli odlewniczych powstała w 1998 r. Izba Historii Kanału Elbląskiego zlokalizowana w budynku Nadzoru Wodnego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Przez 15 lat przygotowaną przez Romana Klima ekspozycję zobaczyły setki tysięcy turystów.

Jednym z istotnych elementów przeprowadzonej w latach 2012 - 2015 rewitalizacji Kanału Elbląskiego było zaprezentowanie jego historii i dnia dzisiejszego w nowoczesnych standardach. Zaprojektowany budynek nowej Izby Historii Kanału Elbląskiego nawiązuje do budowanych w tym regionie domów podcieniowych, komponując się doskonale z już istniejącymi. Przestrzeń budynku pozwala na znacznie szersze zaprezentowanie problematyki, z wyodrębnieniem kilku działów: historycznego, technicznego i krajoznawczego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym obiekt jest przyjazny dla niepełnosprawnych oraz zapewnia pełną obsługę w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim, zarówno na planszach jak i w bezpłatnie udostępnianym audio przewodnikom. Muzeum prezentuje również bogatą ofertę multimedialną. Obiekt może zwiedzać jednocześnie 40 osób.

- Izba posiada kilka warstw ekspozycyjnych. Parter wprowadza w tematykę i daje świadectwo zmian dokonanych podczas rewitalizacji w latach 2012-2015. Piętro to głownie zagadnienia techniczne i miejsce gdzie możemy bezpiecznie zostawić naszych milusińskich na czas zwiedzania. Szczegółowe treści znajdziecie na tablicach, modele przybliżą epokę - informuje Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula, które przygotowało nową ekspozycję. - Tutaj eksponatów można dotykać. Już oczekując na zakup biletu można prześledzić historię budowy kanału na "osi czasu" umieszczonej nad schodami.

Więcej informacji o Izbie Historii Kanału Elbląskiego można znaleźć tu: https://www.ihke.pl/pl/

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11458
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9218733

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.