Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.04.2019 10:06 Miasto:Elbląg Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Krzysztof Chaja, J.K.-D. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
7. Przegląd Zespół Seniorskich - zobacz!

W ostatni piątek marca (29.03.2019) w Dużej Sali Kina Światowid  odbył się siódmy Przegląd Zespołów Seniorskich pod hasłem "Co nam w duszy gra..." . Zapraszamy do oglądania występów poszczególnych zespołów.

 

Przegląd ma charakter otwarty, nie jest konkursem, co doskonale wpływa na nastroje uczestników. Zamiast rywalizacji jest doskonały humor i najlepsza rozrywka. W tym roku na scenie zaprezentowały się zespoły, które na przeglądzie są od samego początku, ale pojawiły się również nowe - aż 4. Tematem przewodnim przeglądu była muzyka ludowa, jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej.

- Jest dla nas ważna, bo była bliska ludziom przed wiekami i do dziś porusza ważne społeczne problemy - mówiła ze sceny Edyta Bugowska, prowadząca przegląd. - Miała związek z życiem codziennym i religijnym, przetrwała na wsi, a dziś śpiewamy ją w Elblągu!

Zespół UŚMIECH działa przy Polskim Związku Niewidomych w Elblągu. 

This text will be replaced

 

Zespół FALE działa od 2012 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stegnie.

This text will be replaced

Zespół RADOŚĆ działa od 5 lat przy Uniwersytecie III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Koncertuje w swoim środowisku, a także dla szerszej publiczności na terenie województwa. Zespół wciąż się rozwija, spotykając się na próbach prowadzonych przez muzyka pana Andrzeja Kurpiewskiego.

This text will be replaced

Debiut publiczny zespołu MARIANKI.

This text will be replaced

Zespół HONORATKI powstał we wrześniu 2017 r., działa przy Bibliotece Publicznej Gminy Płoskinia. Od czasu powstania zespół występował już publicznie kilka razy aktywizując seniorów i zachęcając ich do rozwoju swoich pasji.

This text will be replaced

 

Zespół wokalno-kabaretowy ŁĄCZYMY POKOLENIA powstał 1,5 roku temu. Stara się uśmiechem i muzyką łączyć pokolenia. Współpracuje ze Spółdzielczym Domem Kultury „Zakrzewo” i kilkoma stowarzyszeniami seniorskimi w Elblągu i poza nim. Występował na poprzednim przeglądzie, na Targach Seniora, w ramach Tygodnia Niepełnosprawnych i SDK „Zakrzewo”. Wciąż się udoskonala i rozwija. W planie ma szerokie działania na rzecz propagowania kultury muzycznej i kultury słowa.

This text will be replaced

KABARET NaJARANE działa od 2010 r. przy klubie seniora w spółdzielni mieszkaniowej „Nad Jarem”, stąd przewrotna nazwa. Skład zespołu wciąż – w ramach chęci i potrzeb - się zmienia. Najstarsza członkini ma 80 lat. Większość tekstów, przedstawianych przez zespół kabaretowy jest własnej twórczości, a pomysły zaczerpnięte są z życia seniorów. Grupa ma na swoim koncie wiele lokalnych występów, a także udział w warszawskim przeglądzie zespołów seniorskich. Opiekunem grupy jest Sylwia Tatarczuk.

This text will be replaced

Zespół SASANKI powstał w 2005 roku przy kole Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Obecnie liczy 9 członków, a jego kierownikiem jest Dorota Gaik – Dużyńska. Zespół uczestniczy w przeglądach piosenki ludowej, biesiadnej w imprezach gminnych, powiatowych i regionalnych. Repertuar to przede wszystkim piosenki ludowe, biesiadne oraz piosenki pisane przez członkinie zespołu. Nie są profesjonalistkami, ale śpiewem starają się umilić czas i rozbawić słuchaczy. Do osiągnięć zespołu należy I miejsce na braniewskiej Senioriadzie w 2006 roku, a w 2011 roku w Ornecie, a także wiele innych nagród i wyróżnień na różnorodnych imprezach.

This text will be replaced

 WARMIANKI z Fromborka działają przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. To zespół ludowy, trochę „danse”. Zespół, który potrafi się przeobrażać ze swoim repertuarem w zależności od okazji, wykonują śpiewy, szanty, utwory kościelne. Jak sami mówią - „Nie czekamy na zaproszenia, niektóre sami sobie organizujemy. Ważne, że się nawzajem lubimy, szanujemy, umiemy siebie słuchać, iść na kompromis”.

This text will be replaced

Zespół TOLKMICZANKI powstał w 2005 roku z myślą o aktywnych emerytach i rencistach działających w klubie seniora. W skład zespołu wchodzą pełne temperamentu i chęci do działania urocze i aktywne kobiety. Członkinie zespołu spotykają się raz w tygodniu w miejscowym ośrodku kultury, gdzie aktualnie, pod okiem nowego opiekuna muzycznego Pana Roberta Nasiłowskiego szlifują swoje głosy. Na dorobek artystyczny zespołu składają się głównie pieśni ludowe, pieśni warmińskie oraz pieśni biesiadne.

This text will be replaced

SENTYMENT to grupa wokalna składająca się z osób w dojrzałym wieku, na co dzień działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Tolkmicku. Członkowie tego zespołu spotykają się dla przyjemności i śpiewają najpopularniejsze polskie przeboje z lat 70, 80, 90. W ich repertuarze znajdują się również piosenki biesiadne oraz ludowe. Sentyment w obecnym składzie spotyka się od 2014 roku i ma już na swoim koncie wiele występów publicznych. Dla zespołu największą zachętą do dalszego działania i śpiewania są oklaski zadowolonej publiczności. 

This text will be replaced

KABARET ALE BABKI istnieje od września 2011r. - powstał z inicjatywy koleżanek z Grupy Teatralnej przy Uniwersytecie III Wieku w Elblągu, które chciały dać upust swojemu poczuciu humoru i po prostu dobrze się czuły w swoim towarzystwie. W swoim repertuarze ma zarówno skecze, jak i piosenki inspirowane seniorską codziennością. Teksty do nich pisze Krystyna Trudnowska, która też od początku kieruje zespołem i jest autorką scenariuszy. W kabarecie występuje 10 pań, z których 7 od początku jego istnienia. Muzycznym trenerem i opiekunem jest Zbigniew Pisarkiewicz. Ostatnie sukcesy na przeglądach twórczości Seniorów to: I miejsce w Warmińsko-mazurskim przeglądzie, II miejsce w Gdyni i II miejsce w Ogólnopolskim przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Warszawie. Panie zaprezentują dziś Miłość w Zakopanem, Oczy zielone, Dyskoteka III wieku.

This text will be replaced

Zespół TRAUGUTTKI funkcjonuje w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 2 w Elblągu od 11 lat pod kierunkiem muzykoterapeuty pana Zbigniewa Pisarkiewicza i cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w środowisku seniorów. Trauguttki biorą udział w koncertach organizowanych na terenie miasta i województwa. W repertuarze zespołu znajdują się piosenki biesiadne, patriotyczne, cygańskie, szanty, reggae i wiele innych. Zespół co roku bierze udział w przeglądach muzycznych organizowanych w Olsztynie, a także w wielu innych zaprzyjaźnionych placówkach w Elblągu. 

This text will be replaced

ZAKRZEWIANKI to zespół muzyczny działający przy Spółdzielni mieszkaniowej „Zakrzewo”. Działają od ponad 30 lat. Raz w tygodniu spotykają się na próbach. Obecnie zespół prowadzi pani Stefania Lepiesza pod kierownictwem pana Zbigniewa Pisarkiewicza.

This text will be replaced

KABARET ZAKRĘCENI POZYTYWNIE. Początkowa nazwa to Zespół Artystyczno - Teatralny Pozytywnie Zakręceni. Powstał w Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych Fantazja. Obecnie Kabaret działa poza Stowarzyszeniem, a jego oficjalna nazwa to Kabaret Zakręceni Pozytywnie. Występowali na różnych scenach w Elblągu i nie tylko, m.in. występami w szkołach dawali radość dzieciom i młodzieży. Kabaret liczy 8 osób, a prowadzącym jest Edward Dyrla.

This text will be replaced

Zespół GRONOWIACY występuje razem już od 7 lat - w styczniu tego roku obchodził swój jubileusz – gratulujemy i życzymy kolejnych okazji do świętowania, liczy 12 osób, a opiekunem jest Pani Anna Tomaszewicz. Gronowiacy biorą udział w przeglądach, dożynkach i pochodach.

This text will be replaced

Zespół TĘCZA WARMII z Braniewa powstał w 2000 roku, działa nieprzerwanie od 18 lat i liczy 15 członków, jego kierownikiem jest Bogumiła Kiecińska. Zespół powstał przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. TĘCZA WARMII śpiewa piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne i religijne. Od chwili powstania bierze czynny udział w przeglądach zespołów śpiewających na terenie całego województwa, zdobywając puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy. Swoimi występami braniewianie uświetniają również wszystkie uroczystości w swym rodzinnym mieście, występują na dożynkach gminnych i powiatowych. Chętnie biorą udział we wszystkich przeglądach, dzieląc się swoją muzyką, pozytywną energią i talentem.

This text will be replaced

BARBARA KLIKOWICZ śpiewa od 17 roku życia, a jej największe osiągnięcie to dwie pierwsze nagrody w Ogólnopolskich Spotkaniach kapel i zespołów ludowych w Kwidzynie w 2006 r.

This text will be replaced

Zespół BRANIEWSKA NUTA działa 17 lat, bierze udział w przeglądach piosenki biesiadnej, festiwalach z okazji świąt państwowych, religijnych i okolicznościowych. Promuje 9 Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego.

This text will be replaced

Zespół wokalnyŚWIATOWIDKI powstał w 2017 r., w ramach realizacji projektu „Akademia możliwości – przez wspólne pasje do wspólnych działań”, skierowanego na aktywizację osób dojrzałych. Pomimo zakończenia projektu, zespół funkcjonuje nadal skupiając kolejnych, nowych członków. Tworzą go mieszkańcy Elbląga, których pasją jest śpiew i muzyka. Członkowie zespołu to niezwykle aktywni ludzie o szerokich zainteresowaniach i pozytywnej energii. Prowadząca zespół: Urszula Zajko-Olejniczak.

This text will be replaced

LAZURKI to zespół wokalno-instrumentalny działający przy Środowiskowym Domu Samopomocy. W ich repertuarze nie brakuje utworów religijnych, dyskotekowych i biesiadnych. Zespół wciąż się rozwija, uczestnicząc w wielu imprezach lokalnych i regionalnych.

This text will be replaced

Zdjęcia i montaż: Krzysztof Chaja

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404257

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.