Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.03.2019 08:09 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf.nadesł. Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Festiwalowe przesłuchania

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” przed jury prezentują się recytatorzy oraz wykonawcy piosenki poetyckiej. Wstęp na przesłuchania jest otwarty dla publiczności.

- Nasz Festiwal jest konkursem dla osób, które stają do twórczej rywalizacji, by wyrazić swą artystyczną i ludzką wrażliwość oraz pokazać swoje warsztatowe predyspozycje – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, które od 23 lat organizuje OFSS „…czy to jest kochanie?”. - Główny nacisk kładziemy na prezentację i promocję zdolnych ludzi, którzy kochają słowo, na konfrontację ich umiejętności.

Występy oceniać będą Konrad Dworakowski - reżyser i aktor, dyrektor Teatru „Pinokio” w Łodzi, Iwona Loranc - piosenkarka i aktorka związana z Teatrem „Buffo” i  Monika Kowalczyk-Kogut - instruktor teatralny i recytatorka, dyrektor Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Prezentacje konkursowe w kategorii recytacja rozpoczną się w sobotę, 23 marca, o godzinie 10.00 na „Scenie na Piętrze” i potrwają do godziny 15.00. Również w sobotę, od godziny 17.00 do 20.00 w Dużej Sali Kina Światowid prezentować się będą wykonawcy piosenki poetyckiej.

- Warto przyjść i posłuchać, zobaczyć, jak można interpretować teksty, a także jak umiejętnie je wybrać – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu. – Uczestnicy przyjadą do nas m.in. z Wrocławia, Torunia, Warszawy, Częstochowy czy Lublina. Wielu z nich, mówię tu o kategorii piosenka poetycka, wykona utwory do słów własnego autorstwa, własne kompozycje, ale pojawią się też wykonania np. wierszy Zbigniewa Herberta.

W repertuarze uczestników znalazły się nazwiska "poetów piosenki" - Osieckiej,  Młynarskiego czy Kaczmarskiego – ale są także utwory Kazika Staszewskiego, Waglewskich czy Ciechowskiego z Republiki. W recytacji dominuje klasyka, jak Szymborska, Różewicz czy Tuwim.

- Podczas gali, w której udział biorą zwycięzcy przesłuchań, w tym roku wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko – dodaje Aleksandra Bednarczuk. - Artystka wykona piosenki do własnych tekstów z najnowszej płyty „Malinowa”, która - przypomnę -  otrzymała nagrodę muzyczną Fryderyk 2019 za Album Roku w kategorii Muzyka Poetycka, a Maciej Muraszko w kategorii kompozytor i producent albumu.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?" odbędzie się w dniach 23-24 marca w Elblagu. Na przesłuchania uczestników wstęp jest wolny, biletów na koncert galowy już nie ma w sprzedaży.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11656
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10174294

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.