Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.03.2019 10:17 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf. nadesł. Placówka:Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu
Europejski Dzień Logopedy w PWSZ

6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Tematem w roku 2019 jest ASD - autystyczne spektrum zaburzeń: "Autyzm - porozumiewanie się łączy fragmenty w całość". Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne, ponieważ zwraca ono uwagę, że już na etapie edukacji przedszkolnej oraz szkolnej należy zachęcać rodziców dzieci, które mają problem z mówieniem, do konsultacji ze specjalistami.

Po raz kolejny w obchody święta EDL włączyła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. 7 marca w budynku Uczelni przy ul. Wojska Polskiego, odbyło sie seminarium pt. „LOGOPEDA – DZIECKO – RODZIC.   RÓŻNE DROGI – JEDEN CEL”, w którym udział wzięli logopedzi, pedagodzy, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz studenci Instytutu Pedagogiczno-Językowego. Uczestników spotkania przywitała Prorektor ds. Kształcenia dr Iwona Kijowska, inicjatorka wydarzenia, wykładowca IPJ, neurologopedia i z-ca dyrektora IPJ mgr Marzanna Tyburska.  Gościem specjalnym seminarium była dr hab. Katarzyna Kaczorowska-Bray - adiunkt w Katedrze Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego, neurologopeda z wieloletnią praktyką w zakresie terapii dzieci z niepełnosprawnością intelektualną różnego stopnia oraz terapii afazji, która  mówiła o faktach i mitach na temat diagnozy i terapii logopedycznej dzieci z niepełnosprawnością. W ramach spotkania wykłady poprowadzili również:

•        dr Aneta Lica: „Neologizm dziecięcy – błąd czy przebłysk geniuszu” (Katedra Logopedii – Uniwersytet Gdański, PWSZ w Elblągu)

•        mgr Ewa Zielińska, mgr Marzena Firer-Kosowska: „Czujny rodzic - wspomaganie rozwoju małego dziecka – logopedyczny program edukacyjny dla rodziców” (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Elblągu)

•        mgr Agnieszka Zagulska-Narwojsz: „Logopeda w szkole – możliwości i ograniczenia w kształtowaniu prawidłowej mowy dziecka” (Szkoła Podstawowa nr 8 w Elblągu)

•        mgr Magdalena Angielczyk: „Trening słuchowy dla dzieci w wieku przedszkolnym pt.  „Słucham – mówię – czytam”  (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Elblągu)

W drugiej części seminarium dla uczestników przygotowano warsztat logopedyczny zatytułowany „Masaż jako metoda wspomagająca terapię logopedyczną małego dziecka”, który poprowadziła dr hab. Katarzyna Kaczorowska-Bray.

Organizowany po raz drugi przez PWSZ w Elblągu Europejski Dzień Logopedy dał możliwość wymiany doświadczeń zawodowych,  a uczelnia stała się miejscem spotkań logopedów pracujących w różnych placówkach i instytucjach (oświatowych, służby zdrowia, pomocy społecznej, jak również w gabinetach prywatnych). Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach do logopedy nie przychodzą już tylko dzieci, które mają problem z wymową. Współczesna logopedia zajmuje się przede wszystkim umiejętnościami komunikacji, czyli mówieniem, formułowaniem swoich myśli, rozumieniem tego, co do nas inni mówią.

Podczas seminarium został poruszony bardzo szeroki wachlarz zagadnień, który sprzyjał głębokim przemyśleniom i wnioskom.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145245

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.