Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.02.2019 10:54 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Wystawy Autor:inf.nadesł. Placówka:Muzeum Warmińskie (oddział Muzeum Warmii i Mazur)
Otwarcie wystawy fotografii z archiwum Muzeum Warmii i Mazur

Zamek w Lidzbarku Warmińskim zaprasza do Galerii na Poddaszu - 21 lutego o godzinie 17.00 otwarcie wystawy fotografii z archiwum Muzeum Warmii i Mazur.

Władysław Ogrodziński (1918-2012), historyk, autor powieści (pseud. Stefan Sulima), reportaży, esejów i antologii, redaktor, organizator nauki, działacz kulturalny. Honorowy Obywatel Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego. Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w latach 1970-1983. W 1995 roku podarował Archiwum MWiM zbiór prawie 4400 negatywów małoobrazkowych wykonanych w latach 1947–1969. Fotografie pochodzą z wyjazdów studyjnych, turystycznych, przedstawiają miasta, krajobrazy, zabytki architektury i wydarzenia z życia społecznego mieszkańców Warmii i Mazur.

Fotografie Lidzbarka Warmińskiego pochodzą z lat 50. i są w tym zbiorze najstarsze.

„Moje mierzenie z Lidzbarkiem…rozpocząłem w połowie sierpnia 1946 roku, po długich zabiegach o miejsce w przygodnym samochodzie. W stronę Lidzbarka kursowały wówczas dwa lub trzy „pekaesy” dziennie – ciężarówki z drewnianą obudową (…).

W świeżo ustanowionym województwie olsztyńskim Lidzbark był powiatowym zapieckiem, typowym siedliskiem repatriantów. Wysadzono mnie z samochodu na pustkowiu z widokiem na gotycki zamek, wpisanym malowniczo w zieleń wzgórz. Od miasta obraz dzieliły wyszczerbione mury obronne, za którymi kiedyś musiały wznosić się domy. Kilka wyglądało jeszcze zza kurtyny zniszczeń. Kiedy przeszedłem do zamku, te dwa przedzielone rzeką światy znalazły się prawie o rzut kamieniem. Różniły się w szczegółach: zamek – o dziwo – był zamknięty na klucz – w miejscu, gdzie wszystko inne stało otworem; wypalone podcienia dawnego rynku ziały jeszcze swądem spalenizny, zaś patrycjuszowska kiedyś amfilada barokowych kamienic przy ulicy Długiej ślepiła pustymi oknami ku imponującej bramie miejskiej, której nie sposób było nazwać inaczej niż Wysoką. Jak na ironię, na tyłach patrycjuszowskich fasad z pożaru wojny ocalały piętrowe domki pospólstwa, z których co jakiś
czas wybiegały na ulicę bosonogie dzieciaki, by przyjrzeć się przechodniom…”

Cyt.: Władysław Ogrodziński, Pochwała Lidzbarka, Olsztyn 2008, s.155-156


    Kuratorzy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Elżbieta Krupa
    Współpraca: Grzegorz Kumorowicz

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405700

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.