Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.10.2018 09:32 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:inf.nadesł. Placówka:Stowarzyszenie "Jantar"
Kolejne zabytki w cyfrowej wersji

Pięć dni pracy w terenie, później opracowywanie danych, by na stronie cyfrowewm.pl mogły pojawić się obiekty – zabytkowy cmentarz ewangelicki oraz kaplica grobowa. To wspólna praca wolontariuszy i specjalistów z Regionalnej Pracowni Digitalizacji w ramach projektu, dofinansowanego z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Dzięki realizacji projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” na stronie cyfrowewm.pl pojawiły się kolejne obiekty z regionu. W tej chwili jest ich tam, już ponad 450. Pokazują one wyjątkowe walory historyczne i architektoniczne województwa warmińsko-mazurskiego.

- Po raz pierwszy digitalizowaliśmy taki obiekt, jak cmentarz, w efekcie powstała zarówno karta zabytku, która trafi do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytku, jak i obiekt, który możemy zaprezentować na stronie internetowej, szczególnie, że wolontariusze podczas prac zrealizowali na podstawie fotogrametrii wizualizacje niektórych detali architektonicznych cmentarza – mówi Edyta Bugowska, koordynator projektu.

Realizacja projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” trwała od lipca do października 2018 r. Jednym z zadań była tytułowa dokumentacja, kolejnym zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe Pasymia i upowszechnianie wiedzy o nim. W realizacji projektu uczestniczyli wolontariusze byli to przede wszystkim studenci ostatniego roku studiów licencjackich, studiów magisterskich  i doktoranci, z kierunków historia, historia sztuki, archeologia, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, często absolwenci dodatkowych kierunków studiów z różnych miast w całej Polsce, w tym z Gdańska, Torunia, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Olsztyna, Pasymia, Czeladzi, Elbląga.

Cyfrowy cmentarz: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/552/cmentarz-ewangelicko-augsburski-w-pasymiu

Cyfrowa kaplica: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/549/kaplica-grobowa-rodziny-rutkowskich-w-pasymiu

Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Jantar. Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11594
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9920078

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.