Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.09.2018 10:37 Kategoria:Książka Prasa Autor:Pożeracz światów Placówka:Brak
Okolica Strachu #7
Jeszcze można kupić specjalny, zimowy numer Okolicy Strachu, a ja chciałem podzielić się wrażeniami z lektury poprzedniego, jesiennego. Tradycyjnie solidna objętość, świetna okładka i znane nazwiska utwierdzają pozycję Okolicy jako najbogatszego i najlepiej przygotowanego czasopisma traktującego o grozie na polskim rynku.

Co w środku? Opowiadania kiedyś traktowałem jako tą ciekawszą część, od jakiegoś czasu ustępują miejsca świetnej publicystyce - co nie znaczy, że nie było tu paru fajnych pozycji.
Na uwagę zasługują na pewno Mateja i Zajączkowski - oba świetne ghost story, ponownie intrygujący Jastrzębowski, oczywiście Guy N. Smith (#smithoweświry - chociaż tu zakończenie jakby urwane i pisane w pośpiechu), dość dramatyczne opowiadanie Marty Sobieckiej, ciekawe Nowakowskiego (ale czegoś mi tam brakowało, chyba zbyt dosłowne było przełożenie filmu na losy bohaterów). Zawiodłem się za to na okładkowym Skidmore Dentona.
Wywiad ze Spasojevicem - dobrze poprowadzony, przeczytałem przed oglądem filmu. Obejrzałem chyba pół i uznałem, że reżyser ma podejście "jestę artystą, a jeżeli mnie krytykujesz to nie rozumiesz mojej wizji i tego co mam w głowie". Żałuję straconego czasu.
Publicystyka za to, ho, ho. Olga Kowalska ponownie świetnie o Bedlam, Jacek Radzymiński z bardzo interesującym tematem fotografii cmentarnych i śmiertelności dzieci (mam nadzieję na więcej tekstów), Szyszko znów za drzwiami prosektorium - obala mity o balsamowaniu, Przyłucki o grozie w teatrze, Simon Zack filmowo o Predatorze, do tego tekst o Jodorowskim (może kiedyś coś obejrzę, bo intrygujące) i Korsarz o grozie w muzyce - tym razem Miciński, świetny tekst.
Kolejny numer już czeka na swoją kolej, a ja coraz bardziej skłaniam się do życzenia przewagi objętościowej publicystyki. Tymczasem ciekawym teorii literackiej grozy polecam zakup książki Sławomira Studniarz o Edgarze Allanie Poe.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10746360

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.