Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 07.09.2018 09:19 Kategoria:Książka Prasa Autor:Pożeracz światów Placówka:Brak
Nienasycony - Łukasz Radecki
Toruń, przedświąteczna krzątanina, śnieg. Spokój, mimo owego ruchu, zostanie zburzony. Poleje się krew! Potężny słowiański demon musi się nasycić.

Phantom Books przywołuje ducha (hyhy) publikacji Phantom Pressu z początku lat 90., dając nam B-klasowy horror w podobnym wielkościowo formacie. Ot, niewielka książeczka, powieść do przeczytania w krótkim czasie, niczym w popularnej reklamie mrożonek - proste historie, krew, przemoc, potwory, demony, ataki rozbestwionych zwierząt.
Tu zaczyna się dla mnie problem, bo o ile kojarzę zjawisko, to w owych czasach raczej horroru nie czytałem. Moja wiedza o tej "klasyce" jest więc z konieczności mniejsza, jako że dopiero napocząłem swój zbiór Phantom Pressów. Czy przeszkadzało mi to w odbiorze? W najmniejszym stopniu. Umówmy się, nie są to przecież dzieła filozoficzne, tylko prosta, pulpowa, splatter gore frajda. Tego właśnie oczekiwałem, więc pomijając stare, rozpadające się tomiki zanurzyłem się w opowieści Łukasza Radeckiego.
W przedświątecznym Toruniu leje się krew, a gdy spotyka się dwóch dawnych przyjaciół, historia rozplata się na trzy plany czasowe - współczesny, końcówkę lat 90. XX w. gdy zaczęła się ponura historia Tomka, Romka i Marka, oraz arcyciekawy skok w XIV w. - gdy Krzyżacy w głębokiej tajemnicy wezwali okrutnego Neasita, by zwyciężyć Żmudź.
Wymordowanie całego miasteczka? Bardzo widowiskowa akcja świeżo przebudzonego Nienayconego - sam jego wygląd przyprawiał o szaleństwo, a w miarę zabijania kolejnych ofiar przybierał na szczegółowości. I trzech nastolatków, w głupiej chęci pomsty wyzwalających siłę, której nie okiełznają, pozostaje z potwornym brzemieniem na lata. Współcześnie ich losy znów się splatają aż do brutalnego finału - który każe nam czekać na kontynuację. Czy zabiegi Romka przyniosą efekt? Sądząc po wysiłkach Krzyżaków by spętać demona - lekko nie będzie.
Mimo pozorów nieskomplikowania fabuła przemyca sporo ciekawych informacji o sposobie walki Zakonu, ich hierarchii, organizacji. Mamy rzut okiem na ówczesny heavy metal (już samo imię Neasita okazuje się tropem), żarty z Grahama Mastertona (do którego czuć tu odniesienia, choć demon nie jest indiański). Świetna lektura - sprawnie splecione wątki porywają nas, coraz bardziej chcemy wiedzieć "co dalej?", bo że krew będzie się lała - to wiadomo. Taki mamy klimat.
Na uwagę zasługuje tez okładka Shred Perspectives Works, w krzyżackiej szacie przywołująca "Szatański pierwiosnek" Guya N. Smitha. I bij zabij, Nienasycony się cieszy.
Jeżeli Phantom Press, to i błędy redakcyjne - wtedy wymuszone zabójczym tempem publikacji. Tu rażących błędów nie uświadczymy - tylko ten symboliczny akapit na stronie 101:


Zresztą, b-klasa b-klasą, a i głębsze fragmenty uświadczymy - szaleństwo Tomasza nosiło piętno horroru kosmicznego, a "oddech umarłych światów" to już bajka.
Polecam gorąco i czekam na kontynuację!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11987
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11171135

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.