Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.09.2018 09:28 Kategoria:Książka Prasa Autor:ryszawa Placówka:Brak
Fake it - Sandra Nowaczyk
Jestem pod wrażenia talentu Sandry Nowaczyk. Dziewczyna ma zaledwie siedemnaście lat, a na swoim koncie ma już dwie książki. Gdyby nie to, iż wiem o jej wieku, w życiu nie domyśliłabym się, że autorka jest tak młoda. Skoro już teraz pisze ciekawe powieści, jestem ciekawa, co będzie za kilka lat. "Fake it" swą tematyką zdecydowanie różni się od "Friendzone". Porusza poważniejszą tematykę i z całą pewnością daje do myślenia.

 
Tytuł: Fake it
Autor: Sandra Nowaczyk
Wydawnictwo: Feeria
Gatunek: literatura młodzieżowa
Liczba stron 288
Premiera: 17.01.2018 r.
 
Jestem pod wrażenia talentu Sandry Nowaczyk. Dziewczyna ma zaledwie siedemnaście lat, a na swoim koncie ma już dwie książki. Gdyby nie to, iż wiem o jej wieku, w życiu nie domyśliłabym się, że autorka jest tak młoda. Skoro już teraz pisze ciekawe powieści, jestem ciekawa, co będzie za kilka lat. „Fake it” swą tematyką zdecydowanie różni się od „Friendzone”. Porusza poważniejszą tematykę i z całą pewnością daje do myślenia.

Czy znajdywaliście się kiedyś pod wpływem uczucia całkowitej beznadziei? Kiedy zawalił Wam się cały świat, a Wy nie wiedzieliście jak sobie poradzić? Czy pozostawaliście bezsilni wobec wspomnień pozostawiających odcisk na Waszej duszy? Czy brakowało Wam przyjaciela? Kogoś, kto podniesie Was, gdy upadniecie? Wydaje mi się, że właśnie tak czuje się główna bohaterka – Sara Sparks. Kiedyś malowała i pisała opowiadania, dziś analizuje wszystko, zamieniając litery na cyfry. Pewne przypadkowe spotkanie całkowicie odmienia jej los, kiedy myśli, że to już koniec.

Myślę, że książka jest odpowiednia nie tylko dla młodzieży, ale również dla osób dorosłych. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby przeczytały ją zarówno nastolatki, jak i ich rodzice. Nie jest to kolejna książka o problemach miłosnych czy szkole. „Fake it” oscyluje  w granicach tematyki izolacji, braku akceptacji, zranienia, a jej zakończenie wbija w fotel. Długo myślałam o nim, po przeczytaniu ostatniej strony. Do końca bowiem nie wiedziałam, jak Sandra Nowaczyk poprowadzi tę historię. Obstawiałam zupełnie coś innego.

Bohaterka nie jest typem popularnej osoby, którą lubiliby jej rówieśnicy. Swym zachowaniem z premedytacją odsuwa innych od siebie, choć tak naprawdę w środku woła o pomoc.  Książka ukazuje zmiany, jakie zachodzą w niej w ciągu dwudziestu czterech godzin. Jest jeszcze ktoś, ktoś, kto rozumie ją bardziej niż inni, ktoś obcy, a jednak bliski, ktoś, kto ją rozumie jak nikt inny.

Dużym atutem tej pozycji jest stopniowo budowane napięcie, tajemniczy klimat oraz narracja pierwszoosobowa. Podoba mi się również sposób, w jaki autorka ukazała emocje głównej bohaterki, sama nie potrafię wyrazić uczuć, jakie wywołała we mnie jej książka. Pewne jest to, że zakończenie mną wstrząsnęło i na długo zapamiętam tę historię. Polecam!
 
 
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria
 

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/images/logo.png

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185560

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.