Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.08.2018 10:41 Kategoria:Wydarzenia Autor:informacja nadesłana Placówka:Stowarzyszenie "Jantar"
Pięć dni z digitalizacją

Pięć potrwają warsztaty terenowe w Pasymiu, podczas których wolontariusze oraz specjaliści Regionalnej Pracowni Digitalizacji będą dokumentować i inwentaryzować cmentarz ewangelicki i kaplicę rodziny Rutkowskich w Pasymiu. W tym czasie wolontariuszom przekazana zostanie spora dawka wiedzy na temat skaningu, fotografii i fotogrametrii.

Już dziś, w poniedziałek, 27 sierpnia w Pasymiu pojawią się wolontariusze oraz pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji, zajmującej się cyfryzacją zabytków w województwie warmińsko-mazurskim. Prace w ramach projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” potrwają do piątku, 31 sierpnia. Wolontariuszami są studenci min. II roku na kierunkach związanych z historią sztuki, ochroną dóbr kultury, archeologią, dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym itp. z całej Polski.

- W Pasymiu skupią się przede wszystkim na nauce technik digitalizacyjnych w teorii i praktyce, odbędą się m.in. warsztaty terenowe z wykonywania pomiarów za pomocą skanerów laserowych i światła strukturalnego czy fotografii dla celów fotogrametrii mówi Edyta Bugowska, koordynator projektu. – Studenci poznają historię i dziedzictwo kulturowe Pasymia i odbędą szkolenie ze sporządzania kart ewidencyjnych zabytków nieruchomych i cmentarzy zgodnie z wytycznymi Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jednym z zadań, które zrealizują wolontariusze oraz organizatorzy podczas warsztatów terenowych będzie dokumentacja cmentarza i kaplicy, kolejnym zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe Pasymia i upowszechnianie wiedzy o nim, na początku wśród samych mieszkańców Pasymia dlatego oprócz warsztatów terenowych odbędą się również warsztaty plastyczno-fotograficzne dla dzieci i młodzieży oraz podsumowanie warsztatów dla wszystkich mieszkańców Pasymia. Z kolei w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowana została wystawa fotograficzna, na której znajdą się zdjęcia wykonane podczas warsztatów terenowych. Tego samego odbędą się również dwa wykłady dla uczniów z pasymskich szkół, dotyczące dziedzictwa kulturowego.

Realizacja projektu „Ewidentnie ważne. Dokumentacja cmentarza i kaplicy w Pasymiu” trwa od lipca do października 2018 r. Organizatorem jest Stowarzyszenie Jantar. Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11594
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9920136

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.