Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.08.2018 10:20 Miasto:Olsztynek Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Święto ziół w skansenie w Olsztynku

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, degustacje ziołowych naparów i potraw, a na pamiątkę liść konopi. Tradycyjnie 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół. Wydarzenie promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach.

Święto ziół to niezwykle barwne i aromatyczne wydarzenie. Widać to doskonale na kiermaszu, na którym nie zabraknie miodów, słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny. Udział w imprezie zapowiedziało ponad 120 wystawców. Kiermasz rozpocznie się o godz. 10.

15 sierpnia w kulturze ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją jest już uroczysta Msza święta, podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż. Msza odbędzie się o godz. 12:30 w zabytkowym kościele z Rychnowa, znajdującym się w skansenie.

Ludzie od pokoleń stosowali rośliny oraz zioła, których szerokie właściwości pomagały w leczeniu różnorodnych schorzeń. Podczas imprezy odbędą się tematyczne warsztaty i pokazy m.in. Zioła, które wzmocnią Twoje serce i układ krążenia, Eintopf i gliny z mazurskiej krainy - pokaz gotowania potraw w glinianych naczyniach oraz Poznaj smak konopi - warsztaty z konopiami, podczas których odbędzie się wspólne wyrabianie i pieczenie podpłomyków z ziarnem i zielem konopi okraszonych pastą z soczewicy z ziołami. Będzie można spróbować także herbatki oraz napoju konopnego. Uczestnicy warsztatów dostaną na pamiątkę liść konopi. Ponadto odbędą się warsztaty kulinarne Z dzikiej kuchni, podczas których poznamy dzikie rośliny jadalne, popularnie znane jako chwasty. Oprócz degustacji będzie można posłuchać opowiadań o dawnych wierzeniach ludowych związanych z roślinami, uważanymi niegdyś za magiczne. Dodatkowo odbędą się warsztaty Wędrowny drukarz, Świeczki z węzy, Magia ziół – malowanie na szkle, Ziołowe medaliony oraz budowania sztucznych gniazd dla pszczół.

Na Święcie Ziół nie zabraknie prelekcji. Tegoroczna pt. Jak barwinek, głóg i nostrzyk wzmocnią Twoje serce i układ krążenia? będzie poświęcona działaniu ziół podnoszących wydajność i kondycję układu krwionośnego. Uczestniczy będą mogli zobaczyć omawiane zioła oraz poznają sposoby wykorzystania roślin zielarskich.

Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy. Dla miłośników filmów przygotowano Etnokino w zabytkowej wozowni karczmy z Małszewa, gdzie będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej oraz bajki. Z kolei dla dzieci przygotowano ziołowy kącik oraz animację teatralną o tematyce zielarskiej. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Solid Rock.

Podczas imprezy będzie można odwiedzić także Zielichy - wioskę wiedźm, gdzie będą czekać najróżniejsze atrakcje m.in. akademia małej wiedźmy, warsztaty, zabawy i figle z wiedźmami.  

Więcej informacji na stronie www.muzeumolsztynek.pl

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11740
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10400220

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.