Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.07.2018 09:06 Miasto:Kadyny Kategoria:e-learning Autor:Robert Lipka Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Cyjanotypia - zobacz!

Z pleneru w Kadynach powstał film wykonany metodą poklatkową, na którym pokazana została praca techniką cyjanotypii. Warsztaty cyjanotypii, podczas tegorocznego pleneru „Kadyny – wioska sztuki”, poprowadziła Małgorzata Szram-Lipka. Autorem filmu poklatkowego dokumentującego warsztaty cyjanotypii jest Robert Lipka.

Plener był elementem projektu „Przyszłość sztuki przeszłości,” w ramach, którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny. Motywem przewodnim projektu są wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.

This text will be replaced

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, która pozwala na otrzymanie obrazu na papierze bądź płótnie, za pomocą użycia substancji światłoczułej.

Proporcje substancji światłoczułej:

Roztwór 1
żelazocyjanek potasu 10 g
woda destylowana 100 ml

Roztwór 2
cytrynian żelazowo-amonowy 20 g
woda destylowana 100 ml

Po rozpuszczeniu składników mieszamy oba roztwory. Następnie w półmroku nakładamy pędzlem substancję światłoczułą na kartki lub płótno i czekamy aż wyschnie. W kolejnym etapie pracy, układamy na podobraziu zabezpieczonym „chemią” kompozycję z różnych przedmiotów (np. kształty wycięte z papieru, zasuszone kwiaty, sznurki, piach). Tak przygotowane podłoże poddajemy działaniu lampy UV lub promieni słonecznych. W zależności od intensywności zastosowanych promieni, czas naświetlania będzie się różnił. Po naświetleniu płuczemy  odbitkę w zimnej wodzie i suszymy. Obraz w tej technice charakteryzuje się specyficznym błękitem. Obrazy cyjanotypowe przechowywane bez narażenia ich na wpływ promieniowania UV lub szkodliwych gazów nie ulegają zmianie a odcień ich po wyblaknięciu można przywrócić przez kąpiel w bardzo rozcieńczonym kwasie solnym lub cytrynowym.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10182031

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.