Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.04.2018 12:43 Miasto:Morąg Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera
Cierpliwością i pracą…

Zastanawiając się nad pracą, czy to w kontekście benedyktyńskiego „Ora et labora”, czy przysłowiowego „Bez pracy nie ma kołaczy”, uśmiechnijmy się również do słów Antoniego Czechowa: „Bez próżnowania nie ma prawdziwego szczęścia”. W czwartek, 26 kwietnia o godz. 12.00 w Muzeum J.G.Herdera w Morągu odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Cierpliwością i pracą… ".

Z koncepcji biblijnej wywodzi się motyw pracy, jako bolesnego obowiązku. Wygnanie z raju - kara za grzech pierworodny - jest przyczyną przymusu „pracy w pocie czoła” nie zawsze przynoszącej oczekiwane efekty, niemniej koniecznej do uzyskania „owoców” niezbędnych do przetrwania.

Praca, jako celowa działalność człowieka, jest procesem służącym do zaspakajania jego potrzeb, zaś same potrzeby, zarówno te materialne, intelektualne, jak i duchowe, są czynnikami motywującymi do działania. Jako jedna z najważniejszych funkcji społecznych człowieka jest podstawą istnienia każdego społeczeństwa. Prowadzi do współdziałania, a na jej bazie powstają więzi społeczne. W kontekście jednostki pomaga wosiągnięciu prestiżu, szacunku, rozwoju osobistego, znalezieniu sensu życia, osadzeniu w społeczności, a zwłaszcza w określonych grupach wykonujących te same zawody lub wyznających te same wartości. Wymierne efekty pracy uzależnione są nie tylko od dotkliwego uświadomienia potrzeb, istotnym czynnikiem w procesie, jest poczucie społecznej lub subiektywnej pożyteczności wykonywanych działań, jak również osobista satysfakcja.

Niezależnie od posiadanych kwalifikacji, swoją pracę trzeba lubić, a wtedy działanie podparte będzie inicjatywą angażującą nie tylko siły fizyczne, ale także umysł i wolną wolę. Trud i obowiązek nie mogą mieć destrukcyjnego oddziaływania na pracownika zarówno pod względem materialnym jak i duchowym. Nie powinny posiadać niszczącego wpływu na jego życie, dobro, moralność i wolność. Ciężar wykonywanej pracy, który długo był utożsamiany ze skutkami grzechu pierworodnego, to kryterium odróżniające ją od innych działań człowieka, np. zabawy. Istotnym czynnikiem motywacji jest zatem relacja „ciężar – przyjemność”, a więc odpowiednia gratyfikacja materialna, odpoczynek,
zabawa, poczucie satysfakcji.

Założeniem wystawy jest zilustrowanie etosu pracy, jednej z podstawowych sfer działalności człowieka i niepodważalnej wartości w procesie jego egzystencji. Idea wpisuje się w ciąg ukazujący proces sprawczy: przymus pracy – praca – gratyfikacja finansowa – gratyfikacja uznaniowa – wypoczynek, stabilizacja i zaspokojenie wybranych potrzeb w zależności od statusu społecznego, alternatywne podejście do etosu pracy.
  
Kurator wystawy: Małgorzata Kumorowicz. Otwarcie wystawy – wstęp wolny, pozostałe dni bilet wstępu Muzeum J.G.Herdera w Morągu - czwartek, 26 kwietnia 2018 r., godz. 12.00.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11594
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9920010

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.