Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.04.2018 12:39 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf.nadesł. Placówka:Brak
Zamek w Lidzbarku wpisany na listę Pomników Historii

W piątek, 20 kwietnia zamek w Lidzbarku Warmińskim, jako jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce, został oficjalne wpisany na listę Pomników Historii Prezydenta RP. Podczas oficjalnej uroczystości w kancelarii prezydenckiej prezydent Andrzej Duda wręczył dyrektorowi Muzeum Warmii i Mazur Piotrowi Żuchowskiemu ten prestiżowy tytuł.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, nazywany Wawelem Północy, jest chlubą Muzeum Warmii i Mazur. Dawna rezydencja biskupów warmińskich to największa placówka MWiM. Należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, jest znakomicie zachowana, w ogromnej części autentyczna. Świetność tej budowli przywróciły w ostatnich latach (2009-2016) prace restauratorskie i konserwatorskie zrealizowane z funduszy norweskich i samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Zamek, zbudowany w latach 1350-1401, w dużej części wzorowany na architekturze krzyżackich zamków komturskich, ma charakter średniowiecznej rezydencji obronnej. Czworoboczny, z potężną wieżą w narożu, wieżyczkami narożnymi, dziedzińcem z pięknymi, arkadowymi krużgankami. W większości autentyczne wnętrza z gotyckimi sklepieniami od krzyżowo-żebrowych w piwnicach, po gwiaździste w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Komnaty piętra reprezentacyjnego i ściany krużganków pokryte są w dużej części zachowanymi gotyckimi polichromiami.

Zamek był główną siedzibą biskupów warmińskich w latach 1350-1795. Przebudowywany po pożarach,  przez stulecia upiększany, ze znakomitymi zbiorami bibliotecznymi, dziełami sztuki, był rezydencją o cechach książęcego dworu. Wśród rezydujących na zamku biskupów byli wybitni uczeni, mężowie stanu, humaniści, m.in. Stanisław Hozjusz, Jan Dantyszek, Marcin Kromer czy Ignacy Krasicki. Tutaj mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik, pełniący funkcję lekarza biskupów.

Od 1964 roku zamek jest największym oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Prezentowanych tu jest kilkanaście wystaw, głównie z bogatych zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.

Relacją z uroczystości można obejrzeć na Facebooku Muzeum Warmii i Mazur:

https://www.facebook.com/Muzeum-Warmii-i-Mazur-168860619799791/timeline/

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11361
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805144

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.