Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.03.2018 08:58 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Warmińskie (oddział Muzeum Warmii i Mazur)
Jan Bułhak – zamek w Lidzbarku Warmińskim, Warmia i Mazury po 1945 r.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, zaprasza 15 marca na wernisaż wystawy "Jan Bułhak - zamek w Lidzbarku Warmińskim, Warmia i Mazury po 1945 r.", zrealizowaną w ramach cyklu "Z archiwum fotografii MWiM w Olsztynie". 

Jan Bułhak (1876-1950), jeden z najwybitniejszych polskich fotografików, zwany ojcem polskiej fotografii, wywarł znaczny wpływ na rozwój fotografii w Polsce okresu międzywojennego i powojennego. Autor artykułów i książek z zakresu estetyki i techniki fotografii oraz fotografii krajoznawczej. Urodzony w Ostaszynie (ziemia nowogrodzka), zmarł w Giżycku. Fotografią zajmował się od około 1905 roku, nauki pobierał w Dreźnie, w Zakładzie Fotograficznym Hugo Erfurtha. Twórczość fotograficzną rozpoczął już około 1905 roku. Od lat 20. XX wieku zajmował się dokumentacją architektury Wilna, a potem innych polskich miast m.in. Warszawy, Lublina, tworząc w krótkim czasie ideę fotografii ojczystego krajobrazu. Wydał 158 albumów „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Fotografii Artystycznej przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. W latach 20. XX wieku był organizatorem życia fotograficznego w Polsce, w tym współzałożycielem i prezesem Fotoklubu Wileńskiego i Fotoklubu Polskiego, a po drugiej wojnie światowej - Związku Polskich Artystów Fotografów (1947), który od 1952 istnieje pod nazwą Związku Polskich Artystów Fotografików. Kolekcja zdjęć dokumentująca Polskę do 1939 roku liczyła ponad 10 000 fotografii. W lipcu 1944 roku w wyniku działań wojennych jego mieszkanie i pracownia przy ulicy Elizy Orzeszkowej w Wilnie uległo całkowitemu spaleniu. W 1945 roku w maju, gdy w Wilnie stacjonowały już wojska sowieckie podjął decyzję o przeniesieniu się do Warszawy. Ostatnie lata życia poświęcił na fotograficzne dokumentowanie Polski, podobnie jak to zrobił po pierwszej wojnie światowej. Już w 1945 roku zaczął fotografować t.zw. Ziemie Odzyskane, m.in. Warmię i Mazury.

W archiwum MWiM znajduje się zespół fotografii wykonanych tuż po wojnie, kiedy Jan Bułhak początkowo z synem Januszem, następnie z Mieczysławem Orłowiczem wykonywał dokumentację fotograficzną ziem przyłączonych do Polski. Wiele z powstałych wówczas fotografii poza walorem dokumentacyjnym
czasu tuż po wojnie, gruzów, nowych osadników, zachowało klimat nurtu bułhakowskiej fotografii ojczystej.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia zamku i miasta Lidzbark Warmiński, ale także innych miast, miasteczek Warmii i Mazur. Zbiór jest darem Ireny Grabowskiej, żony fotografa Zbigniewa Grabowskiego.

 

Kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, współpraca; Elżbieta Tomczonek

 

Galeria na Poddaszu
Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Wernisaż: czwartek, 15 marca 2018 r., godz. 17.00, 
Wstęp wolny

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11746
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10405748

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.