Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.02.2018 08:41 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Agnieszka Pastuszka Placówka:Kino Światowid
Taki jest świat – Kurdystan

„Sławomir W. Malinowski zaprasza” do Kina Światowid. 20 lutego o godzinie 18:00 w sali kameralnej odbędzie się projekcja filmu „Taki jest świat – Kurdystan”. Wstęp wolny.

Film ma pomóc poznać świat, politykę mocarstw i terroryzm dżihadystów. Pokazuje on historię, współczesność oraz wieloletnią walkę Kurdów o niepodległą państwowość. Oprócz historii, tradycji i kultury przedstawia również podział Kurdystanu między czterech zaborców, wojnę dżihadystów z wyznawcami islamu oraz problemy tego narodu. „Taki jest świat – Kurdystan” opowiada również o humanitaryzmie Kurdów i ich, często trudnej do zrozumienia przez Polaków, filozofii życia.

- Nie wiem, czy ktoś kojarzy w Polsce Chemicznego Alego i kilkaset tysięcy Kurdów: kobiet, mężczyzn i dzieci zamordowanych atakiem gazowym wojsk irackich. Zadałem więc pytanie, które dla nas, Europejczyków jest oczywiste; dlaczego pomagacie wrogom, komuś, kto was mordował?  Pytałem o to nie raz i nie dwa i to różnych ludzi: przedstawicieli elit politycznych i intelektualnych, spotkanych na ulicy przechodniów i ludzi gawędzących w kawiarni. Za każdym razem otrzymywałem taką samą odpowiedź: nie wolno zostawiać bez pomocy człowieka w potrzebie. Białemu, przedstawicielowi dumnej cywilizacji europejskiej to się w głowie nie mieści – mówi o swoim filmie Sławomir W. Malinowski.

 Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem Sławomirem W. Malinowskim oraz dr Agnieszką Graczy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która prowadzi badania w dziedzinie współczesnej literatury, zwłaszcza literatury irackiej Wśród jej zainteresowań są badania nad współczesną sytuacją mniejszości etnicznych i religijnych w świecie arabskim, ze szczególnym naciskiem na obszar Kurdystanu irackiego.

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185654

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.