Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.02.2018 15:00 Miasto:Braniewo Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Muzeum dla braniewian

Powstało we wrześniu 2016 roku z potrzeby poznawania lokalnej historii, pasji, miłości do Braniewa. Jest to pierwsza po wojnie oficjalna placówka muzealna w tym mieście. Muzeum Ziemi Braniewskiej już od ponad roku nie tylko działa, ale rozwija się prezentując mieszkańcom i turystom różne oblicza historii tych okolic.

Muzeum Ziemi Braniewskiej działa w budynkach dawnego zespołu Hosianum w Braniewie. Do jego otwarcia przyczyniły się wspólne działania Towarzystwa Miłośników Braniewa, Starostwa Powiatowego i Kurii Metropolitarnej w Olsztynie.

W Muzeum można oglądać wystawy stałe i czasowe, wszystkie dotyczą Braniewa i najbliższych okolic, odbywają się tu zajęcia edukacyjne, pokazy filmów, można dostać najnowsze publikacje związane z Ziemią Braniewską. Aktualnie w Muzeum dostępne są wydawnictwa Towarzystwa Miłośników Braniewa pt. „Historia Wieży Kleszej” Wojciecha Jaroszka oraz "Wampy i inne zespoły muzyczne w Braniewie i okolicach w latach 60- tych"  Mieczysława Wiśniewskiego. W planach jest  kolejna pozycja wydawnicza, pt. „Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa”.

O tym, jakie doszło do powstania Muzeum oraz o wystawach, które można tam zobaczyć opowiada Jagoda Semków muzealnik, kustosz i kierownik Działu Dokumentacji Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, która działa również na rzecz Muzeum Ziemi Braniewskiej.

This text will be replaced

 

Najnowszą wystawą, którą można zobaczyć w Muzeum Ziemi Braniewskiej jest prezentacja zatytułowana W przededniu wielkiej wojny 1409 – 1410. Została zrealizowana przez Adma i Piotra Gajowniczek, z ich zbiorów własnych i prezentowana jest na pierwszym poziomie wieży kleszej.  Są to kopie sprzętów, uzbrojenia i przedmiotów codziennego użytku, jakie mogły znajdować w zbrojowni rycerskiej.  Na wystawie można zobaczyć  nie tylko całe zbroje, na które składały się poszczególne elementy (przyłbica – inaczej hełm – napierśniki, naramienniki, rękawice i trzewiki pancerne) nałożone na lnianą, wypełnioną wełną przeszywanicę,  a także sztylety,  tarcze i miecze. Są także zaprezentowane dwa stroje wierzchnie: jedwabny i wełniany z torbami rycerskimi. Na stole, przy którym  ustawiono dwa krzesła rycerskie, można zobaczyć także  gliniany dzban i kufle szklane z barwnego szkła. Na ścianie pokazana jest chorągiew braniewska, a w witrynkach  drobne przedmioty codziennego użytku: (łyżka, lupa, różaniec).

Muzeum Ziemi Braniewskiej czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-16.00. Wstęp jest wolny.

Fot. Tomasz Misiuk oraz Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179387

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.