Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.05.2017 09:02 Kategoria:Europa Kraj Region Autor:Marta Derlukiewicz Placówka:Brak
Pracownicy Światowida w Kopenhadze

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu jest instytucją kultury, w której każdego dnia realizowany jest jakiś projekt, koncert lub festiwal i oczywiście wyświetlany film. Co roku tworzymy plany pracy, które staramy się udoskonalać. Staramy się myśleć, co mogłoby się spodobać mieszkańcom regionu, w czym chcieliby uczestniczyć i co zobaczyć - w ten sposób budujemy naszą ofertę.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu  realizuje projekt „Światowidowy kurs na edukację”, którego beneficjentem jest 12 osób zatrudnionych w CSE. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych, akcja Mobilność kadry edukacji dorosłych. Projekt rozpoczął się w sierpniu 2016 roku, a skończy we wrześniu 2017 roku. Celem projektu jest podniesienie kompetencji pracowników Światowida, a także poszerzenie ich horyzontów i zwiększenie motywacji. Dzięki projektowi będziemy chcieli wprowadzić do oferty kulturalnej „Światowida” nowe działania, szczególnie pod kątem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Do tej pory uczestnicy wzięli udział w szkoleniu doskonalącym znajomość języka angielskiego, szkoleniach przygotowawczych oraz wizytach w zagranicznych instytucjach kultury w Danii i Hiszpanii. Zdobytą w programie wiedzę i umiejętności będziemy chcieli wykorzystać, dzieląc się z innymi pracownikami kultury oraz środowiskiem lokalnym, oraz włączając do nowej koncepcji działalności instytucji. W wyniku realizacji projektu pojawiają się i będą pojawiać nowe pomysły, nowe  programy autorskich warsztatów, nowe imprezy i wydarzenia kulturalne.

Od 7 do 13 maja 2017 roku pracownicy CSE „Światowid” wzięli udział w szkoleniu realizowanym przez Duński Instytut Kultury (The Danish Cultural Institute w Kopenhadze). Odwiedziliśmy m.in.:

  • Danish Cultural Institute -  od 1940 roku jest samorządną instytucją, angażującą się w budowanie wzajemnego zrozumienia między ludźmi i kulturami. Celem The Danish Cultural Institute jest dzielenie się wiedzą i współczuciem dla wartości społeczeństwa duńskiego. We współpracy z partnerami rozwijają międzynarodową kulturę i także realizują wydarzenia społeczne, projekty i kontakty międzyludzkie, które mogą zapewnić wzajemną wartość i inspirować. Od wielu lat The Danish Cultural Institute realizuje międzynarodowe projekty, szkolenia i kursy, a także wymiany doświadczeń pracowników zarówno dla młodzieży jak i osób dorosłych. The Danish Cultural Institute ma swoje siedziby m.in. w Wielkiej Brytanii, w Brazylii, w Chinach, na Litwie, w Łotwie i Estonii co powoduje, że współpraca międzynarodowa tej instytucji jest nieodłącznym elementem jej codziennej działalności.
  • Karens Minde Kulturhus -  znajduje się w południowej części Kopenhagi, w zielonej okolicy. Karens Minde Kulturhus jest jednym z niewielu ośrodków kulturalnych w Kopenhadze prowadzonym przez stowarzyszenie kulturalne. Na terenie instytucji znajduje się również Zoo i Biblioteka, a także przestrzeń do wynajęcia na różne imprezy i wydarzenia kulturalne.  Celem stowarzyszenia jest prowadzenie Centrum Karens Minde i zapewnienie, że stanie się on ramą dla bardziej różnorodnych obiektów kulturalnych i rekreacyjnych w okolicy. Aby stać się członkiem stowarzyszenia i móc decydować o lokalnym życiu kulturalnym wystarczy wpłacić 100 kr rocznie.
  • Kulturværftet to centrum kulturalne znajdujące się w Helsingor w Danii. Centrum powstało w 2010 roku w budynkach dawnej Stoczni. Kulturhavn Kronborg to wspólna inicjatywa między zamkiem Kronborg , Duńskim Muzeum Morskim, Kulturværftet i portem w Helsingør, zaprojektowana tak, aby oferować mieszkańcom i gościom różnorodne doświadczenia kulturowe. 

 

Dzięki wizytom w Barcelonie i Kopenhadze wiemy już, że do tworzenia nowych działań musimy przede wszystkim włączyć mieszkańców regionu. Chcemy, żeby mieszkańcy Elbląga i okolic nie byli jedynie biernymi odbiorcami wydarzeń realizowanych w naszym budynku, a sami przyczyniali się i pomagali w kształtowaniu oferty kulturalnej.

Bardzo ważnym aspektem, który jest szczególnie rozwinięty w krajach skandynawskich jest współpraca z seniorami. Osoby starsze często dysponują czasem wolny, który chcą wykorzystać w sposób pożyteczny, a dodatkowo chcą poczuć się potrzebni.

 

W załączeniu (w plikach do pobrania), znajduje się oferta kulturalna duńskich instytucji kultury.

"Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca."

 

 

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161767

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.