Od sierpnia 2016 roku do września 2017 roku 12 pracowników CSE jest odbiorcami projektu „Światowidowy kurs na edukację” realizowanego przez CSE „Światowid” w Elblągu. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych, akcja Mobilność kadry edukacji dorosłych.
Dzięki realizacji projektu, pracownicy CSE wezmą udział w cyklu spotkań i szkoleń, których celem było zainspirowanie się działaniami zaobserwowanymi za granicą i zbudowanie nowej oferty kulturalnej. Kurs zrealizowaliśmy, do tej pory w Barcelonie, w maju planujemy zrealizować szkolenie w Kopenhadze.
W Barcelonie odwiedziliśmy kilkanaście instytucji kultury, wzięliśmy udział w warsztatach i wykładach. Poznaliśmy działalność m.in.:
- Stowarzyszenia Kulturalnego Katalońsko-Polskiego (Partner Projektu) - organizacja non profit, założoną w 2000 roku przez Polaków rezydujących w Katalonii. Głównym celem organizacji od momentu jej założenia jest promocja wymiany kulturalnej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską i Katalonią. Działalność statutowa stowarzyszenia i obecnie obejmuje również zagadnienia związane z nauką i biznesem, aby w pełni odpowiedzieć na zapotrzebowania nowoczesnej Europy. Kultura i sztuka wzajemnie uzupełniają naukę, od znajomości języków, które pozwalają budować mosty porozumienia między społeczeństwami, przez wspólne przedsięwzięcia jak warsztaty artystyczne, po seminaria i konferencje naukowe, które wpływają na poziom wiedzy nowoczesnego społeczeństwa
- Escola de dones – jest to Uniwersytet dla dorosłych, a dokładnie Szkoła Zawodowa Kobiet. Celem szkoły jest pomoc kobietom w rozpoczynaniu i konsolidowaniu projektów biznesowych oraz pomoc w przełamaniu szklanego pułapu w ich karierze zawodowej, walka z różnicami w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz zmniejszenie nierówności płci na stanowiskach decyzyjnych w przedsiębiorstwach.
- Zum Zeig – to przestrzeń kulturalna non-profit, utworzona przez społeczną bazę ponad trzystu osób, gdzie spotykają się ludzie, dzielą refleksjami i wspólnie bawią, a także biorą udział w projekcjach filmów niezależnych w oryginalnej wersji oraz różnych inicjatywach artystycznych, społecznych i solidarnościowych. Struktura współpracy (partycypacyjny, horyzontalny i demokratyczny model) ma wykazać, że istnieją inne możliwe sposoby zarządzania kulturą i wystawą filmów, co zapewnia większy stopień interakcji z publicznością, która jest obecnie aktywna część projektu oraz promowanie współpracy i wymiany z innymi podmiotami związanymi z naszą wizją.
- Probens – organizacja non-profit z trzeciego sektora i zakresu państwowego, która działa na rzecz osób z trudnościami społecznymi. Organizacja została utworzona w 1983 r. Jej celem jest pomoc i ułatwienie życia osobom w niekorzystnej sytuacji (osobom ubogim, migrantom, bezrobotnym, niepełnosprawnym) dzięki realizacji szkoleń, programów i usług interwencyjnych w zakresie edukacji, zatrudnienia, mieszkalnictwa, udzielanie porad prawnych i techniczne wsparcie.
Podczas spotkań z Dyrektorami i przedstawicielami katalońskich instytucji kultury wiele się dowiedzieliśmy o funkcjonowaniu instytucji, o metodach i narzędziach wykorzystywanych podczas realizacji działań, a także pojawiły się nowe pomysły na działania i wydarzenia, które będziemy starali się na bieżąco wprowadzać w ofertę naszej instytucji (m.in. cykl edukacyjnych warsztatów pt. "Podróże...małe i duże" (dla osób niepełnosprawnych), biblioterapia skierowane również do osób dorosłych i wykluczonych, wieczory taneczne Flamenco, warsztaty trencadis).
Poniżej zamieszczamy poradnik dotyczący dobrych nawyków, dzięki którym każdy z nas dobrze rozpocznie każdy dzień. Jednocześnie informujemy, że poradniki, programy szkoleń oraz płyty CD z ćwiczeniami są dostępne w języku hiszpańskim w siedzibie CSE „Światowid” w Elblągu.
"Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca."
