Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.04.2017 13:27 Miasto:Elbląg Kategoria:Europa Kraj Region Autor:Marta Derlukiewicz Placówka:Brak
Podróże kształcą

Od sierpnia 2016 roku do września 2017 roku 12 pracowników CSE jest odbiorcami projektu „Światowidowy kurs na edukację” realizowanego przez CSE „Światowid” w Elblągu. Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych, akcja Mobilność kadry edukacji dorosłych.

Dzięki realizacji projektu, pracownicy CSE wezmą udział w cyklu spotkań i szkoleń, których celem było zainspirowanie się działaniami zaobserwowanymi za granicą i zbudowanie nowej oferty kulturalnej. Kurs zrealizowaliśmy, do tej pory w Barcelonie, w maju planujemy zrealizować szkolenie w Kopenhadze.

W Barcelonie odwiedziliśmy kilkanaście instytucji kultury, wzięliśmy udział w warsztatach i wykładach. Poznaliśmy działalność m.in.:

  • Stowarzyszenia Kulturalnego Katalońsko-Polskiego (Partner Projektu) - organizacja non profit, założoną w 2000 roku przez Polaków rezydujących w Katalonii. Głównym celem organizacji od momentu jej założenia jest promocja wymiany kulturalnej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską i Katalonią. Działalność statutowa stowarzyszenia i obecnie obejmuje również zagadnienia związane z nauką i biznesem, aby w pełni odpowiedzieć na zapotrzebowania nowoczesnej Europy. Kultura i sztuka wzajemnie uzupełniają naukę, od znajomości języków, które pozwalają budować mosty porozumienia między społeczeństwami, przez wspólne przedsięwzięcia jak warsztaty artystyczne, po seminaria i konferencje naukowe, które wpływają na poziom wiedzy nowoczesnego społeczeństwa
  • Escola de dones – jest to Uniwersytet dla dorosłych, a dokładnie Szkoła Zawodowa Kobiet. Celem szkoły jest pomoc kobietom w rozpoczynaniu i konsolidowaniu projektów biznesowych oraz pomoc w przełamaniu szklanego pułapu w ich karierze zawodowej, walka z różnicami w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz zmniejszenie nierówności płci na stanowiskach decyzyjnych w przedsiębiorstwach.
  • Zum Zeig – to przestrzeń kulturalna non-profit, utworzona przez społeczną bazę ponad trzystu osób, gdzie spotykają się ludzie, dzielą refleksjami i wspólnie bawią, a także biorą udział w projekcjach filmów niezależnych w oryginalnej wersji oraz różnych inicjatywach artystycznych, społecznych i solidarnościowych. Struktura współpracy (partycypacyjny, horyzontalny i demokratyczny model) ma wykazać, że ​​istnieją inne możliwe sposoby zarządzania kulturą i wystawą filmów, co zapewnia większy stopień interakcji z publicznością, która jest obecnie aktywna część projektu oraz promowanie współpracy i wymiany z innymi podmiotami związanymi z naszą wizją.
  • Probens – organizacja non-profit z trzeciego sektora i zakresu państwowego, która działa na rzecz osób z trudnościami społecznymi. Organizacja została utworzona w 1983 r.  Jej celem jest pomoc i ułatwienie życia osobom w niekorzystnej sytuacji (osobom ubogim, migrantom, bezrobotnym, niepełnosprawnym) dzięki realizacji szkoleń, programów i usług interwencyjnych w zakresie edukacji, zatrudnienia, mieszkalnictwa, udzielanie porad prawnych i techniczne wsparcie.

Podczas spotkań z Dyrektorami i przedstawicielami katalońskich instytucji kultury wiele się dowiedzieliśmy o funkcjonowaniu instytucji, o metodach i narzędziach wykorzystywanych podczas realizacji działań, a także pojawiły się nowe pomysły na działania i wydarzenia, które będziemy starali się na bieżąco wprowadzać w ofertę naszej instytucji (m.in. cykl edukacyjnych warsztatów pt. "Podróże...małe i duże" (dla osób niepełnosprawnych), biblioterapia skierowane również do osób dorosłych i wykluczonych, wieczory taneczne Flamenco, warsztaty trencadis).   

Poniżej zamieszczamy poradnik dotyczący dobrych nawyków, dzięki którym każdy z nas dobrze rozpocznie każdy dzień. Jednocześnie informujemy, że poradniki, programy szkoleń oraz płyty CD z ćwiczeniami są dostępne w języku hiszpańskim w siedzibie CSE „Światowid” w Elblągu.

 

"Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca."

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184940

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.