Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.09.2020 12:47 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Raport z Warmii - podsumowanie projektu "Warmio, quo vadis?"
Fot. Jacek Szulecki
Fot. Jacek Szulecki

18 listopada w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła sie konferencja podsumowująca 2-letni projekt "Warmio, quo vadis?". Integralną częścią spotkania była dyskusja, której moderatorem był prof. Janusz Hochleitner - tu można pobrać raport, zawierający wnioski i postulaty dotyczące Warmii.

Na konferencji "Warmia warta poznania" został przedstawiony projekt "Warmio, quo vadis?", odbyły się prelekcje dotyczące materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii, na koniec uczestnicy konferencji rozmawiali o Warmii - o tym, co Warmię charakteryzuje, jakie są jej mocne i słabe strony, jak pomóc zaistnieć Warmii w świadomości i mieszkańców tego terenu, i w persektywie ogólnopolskiej. Dyskusję moderował i wnioski spisał prof. Janusz Hochleitner.

- Jako organizatorzy projektu w wielu dyskusjach i na forum, i kuluarowych widzieliśmy chęć działania. Każdy miał swoje spostrzeżenia i uwagi - dla nas bardzo cenne były te, dotyczące możliwości kolejnych wpisów na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a tu propozycji było kilka, m.in. czepce warmińskie, łosiery czyli zwyczaj pielgrzymowania czy ziołolecznictwo - opowiada Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu. - Na etapie realizacji projektu ważne były również te dotyczące edukacji regionalnej, a raczej jej braku w obecnej podstawie programowej. Przy okazji działań projektowych stworzyliśmy warmińskim szkołom możliwość skorzystania z zajęć dotyczących Warmii i pokazaliśmy narzędzia, które nauczyciele mogą wykorzystać ucząc o regionie.

Wnioski udostępnione zostały w załączniku, w postaci pliku pdf.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

Dołączone pliki:
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184609

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.