Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.10.2017 11:46 Miasto:Elbląg Kategoria:E-KULTURA TV Autor: Krzysztof Chaja, J. K-D Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Zaproszenie na MSA - zobacz!
Podczas MSA wystąpi Ania Broda z muzykami. Fot. Bartosz Busz
Podczas MSA wystąpi Ania Broda z muzykami. Fot. Bartosz Busz

Niezwykły spektakl, który pokaże Teatr Razem z zespołem muzycznym „Remont pomp” zainauguruje 11. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23-25 listopada.

Tradycyjnie jesienią w Elblągu odbywają się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Trzy listopadowe dni wypełnione są po brzegi wrażeniami artystycznymi, empatią, pozytywną energią i pasją. Bez barier, bez ograniczeń, bez podziałów na pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

- Udział w Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych służy budowaniu płaszczyzny komunikacji międzyludzkiej – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – Każda edycja MSA dostarcza zarówno uczestnikom, jak i nam, organizatorom, inspiracji, wrażeń i emocji. Dotychczas mieliśmy przyjemność gościć wiele niezwykłych osób, wiele indywidualności, to ich energia stanowi o niepowtarzalnym charakterze każdej edycji.                

W programie znaleźć można spektakle, koncerty, panel dla terapeutów i instruktorów, warsztaty artystyczne, pokazy filmowe i wystawy. Spotkania rozpoczną się 23 listopada o godz.12.00 w Dużej Sali Kina Światowid. Wówczas zobaczyć będzie można spektakl „ONI” Teatru Razem, próbujący odpowiedzieć na pytanie, kim są ONI w świecie osób pełnosprawnych. Spektakl wyreżyserował Jarek Rebeliński.

Teatr Razem powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (Koło w Gdańsku) z Integracyjnym Klubem Artystycznym "Winda". Od początku istnienia Teatr tworzą wolontariusze i podopieczni Programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", realizowanego przy PSONI. Celem tego projektu jest tworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą z gdańskich szkół średnich i uczelni. Obok polskich wolontariuszy od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego. Integralną częścią grupy teatralnej jest zespół muzyczny Remont Pomp, pod dowództwem Jarka Marciszewskiego. Teatr Razem oraz Remont Pomp występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA, Międzynarodowym Biennale „Terapia i Teatr” w Łodzi oraz Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu. Od ośmiu lat Teatr Razem działa w strukturach Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

- Pierwszego dnia Międzynarodowych Spotkań Artystycznych zapraszamy także na koncert Ania Broda & Maciek Pruchniewicz, którzy  wraz z Kubą Sojką, grającym na perkusji, przedstawią projekt  muzyczny „Nova Energia” – dodaje Teresa Miłoszewska. - Głos, cymbały, loopery, dzwonki pentatoniczne, gitara akustyczna i elektryczna oraz niezwykle transowe piosenki, zderzenie folku i etno oraz rockowego groove’u – to wszystko czeka na nas w tym wyjątkowym spotkaniu z muzykami.

Ania Broda jest wokalistką obdarzoną niezwykłym, wyrazistym głosem, posługującą się techniką śpiewu “białego”. Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji, autorka tekstów, aranżerka. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Jest także półfinalistką 8 edycji „Mam Talent”. Towarzyszący jej Maciek Pruchniewicz jest gitarzystą, kompozytorem i producentem muzycznym, który współpracował i koncertował z polskimi i zagranicznymi artystami, m.in. Wojtkiem Waglewskim, Michałem Urbaniakiem, Tadeuszem Nalepą, Małgorzatą Ostrowską, Mateuszem Pospieszalskim, Kiparą Yusuph, Osvaldo Baltodano, Luisem Varona. Inspiruje go zwłaszcza muzyka improwizowana z pogranicza jazzu, etno, elementów klasyki, tworzy też muzykę do spektakli teatralnych i muzykę filmową.

W tym roku organizatorzy - Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” w Elblągu – zapraszają także na wystawę dotyczącą estońskich rękawiczek, a realizowaną we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie, a także wystawę dokumentującą spektakle i wydarzenia artystyczne zrealizowane przez słowacki teatr „Divadlo z Pasáže”. To profesjonalny teatr społecznościowy, jedyne tego typu miejsce na Słowacji, który współpracuje z osobami z upośledzeniem umysłowym.

- Oprócz prezentacji scenicznych istotnym punktem imprezy są działania edukacyjne realizowane w formie warsztatowej oraz spotkania panelowe z udziałem specjalistów z różnych krajów uczestniczących w MSA – dodaje Teresa Miłoszewska. – Warto dodać, że MSA możemy realizować dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego i przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląga.

Wstęp na spektakle i wystawy jest bezpłatny, na koncert Ani Brody bilet kosztuje 10 złotych.

This text will be replaced

 Realizacja: Krzysztof Chaja

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7736625

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.