Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 11.08.2017 11:30 Miasto:Pasłęk Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
A mury rosły...

Zakończyły się trwające ponad miesiąc badania archeologiczne na terenie pasłęckiego zamku. Zamiast tunelu łączącego zamek z Kościołem św. Bartłomieja badacze odkryli średniowieczny mur kurtynowy.

3 lipca w Pasłęku rozpoczęły się badania archeologiczne. Naukowcy i studenci z Uniwerytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie szukali podziemnego przejścia z pasłęckiego zamku do Kościoła pw. Św. Bartłomieja. Na możliwość istnienia takiego przejścia wskazywały badania przeprowadzone w 2016 r. za pomocą nowoczesnych metod geofizycznych.

Okazją do przeprowdzenia badań archeologicznych jest jubileusz 720-lecia lokacji miasta. Władze Pasłęka liczyły, że odkrycie średniowiecznych podziemi, które można będzie pokazać zwiedzającym, stanie się atrakcją turystyczną miasta. Tuneli nie odnaleziono, a badacze trafili na mur kurtynowy, pochodzący prawdopodobnie z XIV wieku. Obecnie znalezisko zostało zasypane. Władze miejskie nie podjęły decyzji, co do ewentualnej ekspozycji odnalezionego zabytku, jednak, jak zapowiadał burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, badania będą w przyszłym roku kontynuowane, jeśli wyrazi na to zgodę Rada Miejska i Uniwersytet. Czego archeolodzy poszukiwać będą podczas kolejnych prac?

- Tu jest ogromna ilość problemów badawczych - mówił podczas konferencji prasowej, podsumowującej badania dr. Jacek Wysocki. - Interesującym problemem byłoby rozpoznanie układu nawarstwień, patrząc od zamku w kierunku kościoła dlatego, że tak, jak odkryty mur oddzielał fosę od zamku, tak z drugiej strony, od strony miasta fosa także musiała być ograniczana i prawdopodobnie była ograniczona murem miejskim, który oddzielał miasto od zamku.

O tym, jak przebiegały badania, czym jest mur kurtynowy i jakie są dalsze plany badaczy opowiada dr Jacek Wysocki, kierownik badań archeologicznych, adiunkt na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Instytutcie Archeologii.

This text will be replaced

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11744
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10403380

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.