Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 03.07.2017 12:08 Miasto:Pasłęk Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Archeolodzy w Pasłęku
Oficjalne rozpoczęcie badań archeologicznych, fot. Tomasz Misiuk.
Oficjalne rozpoczęcie badań archeologicznych, fot. Tomasz Misiuk.

Dziś, 3 lipca w Pasłęku rozpoczęły się badania archeologiczne. Naukowcy i studenci z Uniwerytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będą szukać podziemnego przejścia z pasłęckiego zamku do Kościoła pw. Św. Bartłomieja. Na możliwość istnienia takiego przejścia wskazują badania przeprowadzone w 2016 r. za pomocą nowoczesnych metod geofizycznych.

Okazją do przeprowdzenia badań archeologicznych jest jubileusz 720-lecia lokacji miasta. Władze Pasłęka liczą, że odkrycie średniowiecznych podziemi, które można będzie pokazać zwiedzającym, stanie się atrakcją turystyczną miasta.

Dr Jacek Wysocki, który kierował zeszłorocznymi badaniami geofizycznymi, jest również kierownikiem tegorocznych badań archeologicznych - to adiunkt na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Instytutcie Archeologii. Podczas badań w 2016 r. stwierdzono szereg anomalii, jedna z nich była szczególna - miała kształt liniowy.

- Anomalia prowadziła od zamku do Kościoła na głębokości ok. 4,5-6m. Zrobiliśmy również wiercenia geologiczne. Spodziewamy się, że mamy do czynienia z tunelem - na konferencji otwierającej badania opowiadał naukowiec. - Jeśli uda się potwierdzić nasze podejrzenia i odkryjemy fragment tunelu to trzeba będzie podjąć decyzję dotyczącą sposobów na jego zabezpieczenie i eksponowanie.  

Postęp prac będzie można śledzić w specjalnie do tego celu utworzonej zakładce na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Pasłęku: http://paslek.pl/o-pasleku/prace-archeologiczne-przy-zamku.

Umowa pomiędzy władzami miasta a Uniwersytetem podpisana została 6 maja br. W badaniach udział weźmie dwóch naukowców i pięciu studentów. Wykopaliska potrwają 6 tygodni, zgodę na nie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11740
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10398391

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.