Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.06.2017 12:47 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Inne spojrzenie na dziedzictwo
Kapliczka w Barczewie
Kapliczka w Barczewie

Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu już od siedmiu tygodni udostępnia zdigitalizowane warmińskie kapliczki. Dziś na stronę cyfrowewm.pl trafił kolejny scyfryzowany obiekt.

Warmia jest tematem przewodnim tegorocznych prac Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

- Jest to związane z realizacją projektu „Warmio, quo vadis?”. Projekt trwa już drugi rok i właśnie teraz prezentujemy część ze zrealizowanych przez nas zadań – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik RPD. – Na YouTubie można zobaczyć pięć filmów o Warmii, na portalu eŚwiatowid.pl, co tydzień w piątek, ukazują się referaty uczestników badań etnograficznych, które zawierają pogłębione refleksje po badaniach nad Warmią, właśnie kończymy prace nad książką o Warmii, a na stronie cyfrowewm.pl prezentujemy efekty digitalizacji - kapliczki.  

Kapliczki to niezwykle istotny element dziedzictwa kulturowego Warmii - co najmniej od początków XVII wieku, przypomina dr Iwona Liżewska we wstępie do przygotowanej wspólnie ze Stanisławem Kuprjaniukiem monografii pt. "Warmińskie kapliczki", na tym terenie ludzie zaczęli stawiać przy drogach i domach kapliczki, które do dziś są widomym znakiem ich duchowości i wiary. W okresie Kulturkampfu, dodaje historyk sztuki z Elbląga dr Jerzy Domino, polscy Warmiacy stawiali kapliczki, aby zamanifestować swoją narodowość.

Kapliczka w wersji zdigitalizowanej to zdjęcia, animacja 3D oraz metadane, w tym bardzo ciekawa charakterystyka sporządzona przez eksperta. Wszystkie kapliczki zostały opisane przez Maurycego H. Domino.

- Przy tych realizacjach skupiamy się na udokumentowaniu, ochronie i promocji, stąd w opisie kapliczek szczegółowe informacje na temat stanu zachowania obiektu i sposobach na jego rewitalizację – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.

Na stronie cyfrowewm.pl w zakładce "kapliczki" można już oglądać obiekty w Barczewie, Biskupcu, Kominkach, Świątkach, Bukwałdzie, Borowcu i Dobrym Mieście. Jeszcze przez cztery tygodnie, w środy będą odsłaniane kolejne.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11738
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10395700

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.