Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.06.2017 12:16 Miasto:Barczewo Kategoria:Muzyka Autor:inf. nadesł. Placówka:Brak
Znakomita pianistka na koncercie w Barczewie
Fot. ze strony organizatora
Fot. ze strony organizatora

W Barczewie odbędzie się wyjątkowy koncert znakomitej pianistki Magdaleny Adamek. Artystka przyjedzie z Kanady i wystąpi w piątek, 30 czerwca o godz. 19:00 w Skarbcu Kultury Europejskiej. Pianistka zaprezentuje utwory Feliksa Nowowiejskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderwskiego, Marii Szymanowskiej.

Magdalena Adamek ukonczyła Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Pianistka otrzymala rowniez doktorat w zakresie pianistyki (projekt: muzyka na fortepian solo Feliksa Nowowiejskiego) na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada) pod kierunkiem prof. Jacques Després. Pianistka również współpracowala podczas kursów mistrzowskich z takimi artystami jak Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Paul Badura-Škoda, Kevin Fitz-Gerald, Kyoko Hashimoto i Stéphane Lemelin. W latach 2006-2015 pianistka była wykładowcą na University of Alberta oraz Grant McEwan University w Edmonton w Kanadzie. Obecnie Magdalena Adamek mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełni funkcję profesora kontraktowego w specjalności kameralistyka fortepianowa na Virginia Commonwealth University w Richmond, Virginia.

Od wielu lat pianistka prowadzi aktywną działalność pedagogiczną i koncertową. Jej recitale spotkały się z dużym uznaniem w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Kanadzie, USA i Chinach. Ogromnym zainteresowaniem pianistki cieszy się muzyka kompozytorów polskich, szczególnie Feliksa Nowowiejskiego, którą to aktywnie promuje poprzez koncerty, wykłady i nagrania. Jednym z ważniejszych osiągnięć artystki jest publikacja książki na temat utworów na fortepian solo tego kompozytora. Książka ta, zatytułowana "The Unknown Face of Feliks Nowowiejski: The Piano Works" została wydana przez wydawnictwo Verlag Dr. Müller w Niemczech.

Magdalena Adamek jest laureatką wielu prestiżowych stypendiów i nagród, m.in. Izaak Walton Killam Memorial Scholarship, Dissertation Fellowship, Mary Louise Imrie Graduate Award, FS Chia Ph.D. Scholarship, Beryl Barns Memorial Graduate Award, Harriet Snowball Winspear Graduate Prize in Performing Arts scholarship (U of A), the Marek Jabłoński Piano Scholarship podczas International Keyboard Festival in Banff (Kanada) oraz dwukrotną laureatką stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Magdalena Adamek jest równiez laureatką drugiej nagrody oraz wyróznienia na Międzynarodowym Konkursie im. Miłosza Magina w Paryżu, trzeciej nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, oraz trzeciej nagody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Młodych Pianistow w Warszawie. Reprezentowała również Polskę na Europejskim forum pianistycznym w Berline.

Magdalena Adamek posiada w dorobku sześć płyt kompaktowch z utworami Feliksa Nowowiejskiego, Romualda Twardowskiego, Miłosza Magina, Józefa Elsnera, Fryderyka Chopina, Franza Schuberta oraz Carla Czernego. Nagrania pianistki byly prezentowane w Polskim Radio-Program II, polskich lokalnych rozgłośniach radiowych, Radio France, CBC Radio 2, oraz ABC radio Classic FM.

Koncert odbędzie się w ramach projektu "Feliks Nowowiejski z bliska. Cykl koncertów w Barczewie rodzinnym mieście kompozytora z okazji 140 rocznicy urodzin", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7723767

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.