Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.06.2017 15:01 Miasto:Olsztyn Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
Nowe źródło do dziejów pogranicza słowiańsko-pruskiego

Wczesnośredniowieczny skarb z Lubajn, gm. Ostróda. Nowe źródło do dziejów pogranicza słowiańsko-pruskiego - to tytuł wystąpienia, które ma na celu prezentację dotychczasowego stanu badań nad nowo odkrytym skarbem monet z Lubajn, gm. Ostróda. W Muzeum Warmii i Mazur Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie przedstawi historię odkrycia oraz wyniki przeprowadzonych badań archeologicznych.

Wymienione odkrycie jest istotnym elementem analizy wczesnośredniowiecznego osadnictwa  mezoregionu górnej Drwęcy, uzupełniającym naszą wiedzę nad szeroko pojętym pograniczem słowiańsko-pruskim. W konsekwencji w wystąpieniu zostaną poruszone również zagadnienia związane z kontekstem osadniczym. W związku z trwającym opracowywaniem poszczególnych elementów skarbu, prelegent zaprezentuje wstępne ich wyniki, uzupełnione o multimedialną projekcję.

Łukasz Szczepański to magister archeologii, absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (archeologia; rocznik 2008) i studiów podyplomowych historii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (rocznik 2010). Od 2011 r. pracownik Muzeum w Ostródzie, od 2015 r. w stopniu adiunkta. Autor artykułów opublikowanych m.in. w: Komunikatach Mazursko-Warmińskich, Pruthenii i Ostródzkim Przeglądzie Historycznym. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół pradziejowego osadnictwa na terenie Pojezierza Iławskiego i dorzecza górnej Drwęcy oraz wokół zagadniemy związanych ze wschodniopruską kampanią Napoleona (1807).   

Wykład odbędzie się w czwartek, 22 czerwca o godz. 17.00 w Muzeum Warmii i Mazur.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10404166

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.