Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 14.06.2017 10:31 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Muzea Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Muzeum Warmińskie (oddział Muzeum Warmii i Mazur)
Imago. Malarstwo polskie XX/XXI
  il. Kazimierz Mikulski (1918-1998), Sadzwka, czyli wspomnienie uwiedzionej, (1965)
il. Kazimierz Mikulski (1918-1998), Sadzwka, czyli wspomnienie uwiedzionej, (1965)

W Muzeum Warmińskim odbędzie się wernisaż wystawy „Imago. Malarstwo polskie XX/XXI”. 14 czerwca o godz. 17.00 zostaną zaprezentowane obrazy największych twórców tego okresu. Będzie można podziwiać prace Kazimierza Mikulskiego, Janusza Przybylskiego, Jerzego Nowosielskiego i wielu innych artystów.

Malarstwo jest najstarszą dziedziną sztuki. Co jakiś czas mówi się o jego kryzysie. Padają zarzuty o brak nowych postaw, interesujących rozwiązań i pomysłów. Dlatego każde kolejne pokolenie twórców ma świadomość zachowania ciągłości i trwania oraz tworzenia indywidualnego języka.

„Malarstwo polskie XX/XXI” to zbiór dzieł pochodzących z kolekcji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Na wystawie zaprezentowany zostanie dorobek artystyczny wielu pokoleń i środowisk, wśród nich będą artyści: Jan Cybis, Janusz Przybylski, Kazimierz Mikulski, Zdzisław Beksiński, Jerzy Nowosielski, Zbylut Grzywacz, Tadeusz Kantor. Ich prace są świadectwem różnorodności i zachodzących zmian w malarstwie na przestrzeni siedemdziesięciu lat. Blisko sto obrazów ukaże chronologiczną przemianę artystyczną występującą w tym okresie.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy współczesnych artystów, które precyzyjnie podkreślają indywidualną postawę oraz dzieła ugrupowań artystycznych, które wywodzą się z awangardowych tradycji panujących w okresie międzywojennym (tradycji konstruktywistycznej, awangardy łódzkiej, Grupy Krakowskiej) oraz malarstwo wywodzące się ze spuścizny polskiego koloryzmu. Prace przedstawiają aktualne kierunki i trendy w malarstwie, m.in. nurt metaforyczno-ekspresyjny. Twórców łączy symbol, znak i stylizacja deformująca przedstawiane formy oraz neofiguracja, hiperrealizm, nowa ekspresja. Artyści za pomocą farb obrazują i komentują rzeczywistość.

Kuratorem wystawy jest Grażyna Prusińska, autorem aranżacji plastycznej jest Andrzej Stroka. Prace będzie można oglądać do 2 lipca br.w Muzeum Warmińskim. Na wernisaż wstęp jest wolny, w pozostałe dni obowiązuje bilet wstępu.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11158771

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.