Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.06.2017 12:59 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Aleksandra Falkenberg Placówka:CSE Światowid
Mistrzyni tkactwa z nagrodą ministra

Anna Bałdyga po raz kolejny została wyróżniona za działania na rzecz podtrzymywania tradycji kulturowych. Sztuka tkactwa przyniosła jej nie tylko sławę, szacunek, ale również nagrodę im. Oskara Kolberga, którą odebrała od ministra kultury, Piotra Glińskiego w Warszawie.

Anna Bałdyga pochodzi z Mazuchówki - małej wsi na Mazurach. Jako jedna z nielicznych potrafi tkać na tradycyjnych krosnach, ożywiając tym samym tradycje z czasów zamierzchłych. Swoim talentem dzieli się na wiele sposobów, jednym z nich jest prowadzenie pracowni Plastyki Obrzędowej oraz warsztatów. Obecnie posiada wiele uczennic, które z równą starannością i zamiłowaniem kultywują sztukę tkactwa. Artystka w swojej pracy używa różnorodnych technik z ozdobnikami charakterystycznymi dla różnych regionów, między innymi: Kurpi, Mazur, Suwalszczyzny i Wileńszczyzny. Wśród jej prac można zobaczyć płótna, tkaniny podwójne i wielonicielnicowe, pasiaki oraz krajki.

Nagroda przyznana Annie Bałdydze podczas gali rozdania nagród im. Oskara Kolberga w Warszawie, jest jedną z najbardziej prestiżowych w kategorii kultury. A była to już 42. edycja tego wydarzenia. Nagrodę zaczęto przyznawać w latach 70. z inicjatywy miesięcznika społeczno-kulturowego „Barwy”. Pierwsze wręczenie nagród odbyło się 22 lipca 1974 roku w Płocku na Zamku Książąt Mazowieckich. Była to część Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego. Sztuka ludowa i folklor, według obowiązującego wówczas języka propagandowego, miały być nieodłącznym składnikiem kultury narodowej.

Wśród nagrodzonych artystów są zarówno plastycy, pisarze, poeci, kapele ludowe, zespoły folklorystyczne oraz badacze i animatorzy kultury ludowej. Przyznana nagroda jest podsumowaniem ich pracy na rzecz rozwoju kulturalnego Polski. Anna Bałdyga nie była jedyną artystką wyróżnioną podczas gali. Towarzyszyli jej między innymi Jan Cebula-ludowy, który kultywuje tradycję lasowicką, uhonorowany został też Zespół Góralski „Polaniorze” z Kościeliska oraz Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Mazowsza.

Na stronie internetowej eswiatowid.pl znajduje się reportaż „Ostatni mistrzowie kultury ludowej: Anna Bałdyga”. Pod artykułem został zamieszczony film „Ostatni mistrzowie kultury ludowej”, który przybliży historię Anny Bałdygi i jej pasji - tkactwa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11738
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10395736

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.