Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.06.2017 09:03 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Galeria El
Konstrukcja autorstwa Kwiatkowskiego w Galerii EL

Na dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria EL stanęła jedna z ostatnich rzeźb Gerarda Kwiatkowskiego. Dzieło przekazała Galerii EL rodzina zmarłego artysty. Metalowa konstrukcja jest 55. rzeźbą w Otwartej Galerii FormPrzestrzennych w Elblągu.

Rzeźba została podarowana przez rodzinę artysty – jego syna i wnuczkę. Forma powstała w ostatniej dekadzie życia artysty i liczy prawie trzy metry. Została wykonana z ocynkowanej stali.
— Prosta konstrukcja odzwierciedla zainteresowanie Gerarda Kwiatkowskiego porządkiem i hierarchią kształtów, co widać przede wszystkim dzięki wyciągniętym sześcianom tworzącym rzeźbę — mówi Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL. - Inne wersje tej rzeźby w kolorze czerwonym i niebieskim możnaoglądać w Niemczech.

Rzeźba to drugą konstrukcja autorstwa Gerarda Bluma Kwiatkowskiego, którą można podziwiać w Elblągu. Pierwszy obiekt został podarowany przez samego autora w 1965 roku. Niestety konstrukcja nie przetrwała próby czasu. Pozostały z niej tylko pojedyncze elementy, któreznajdują się przy Alei Tysiąclecia.

W najbliższym czasie odbędzie się oficjalna prezentacja rzeźby. W najbliższej przyszłości z dziedzińca znikną konstrukcje autorstwa Katarzyny Kobro „Kompozycja przestrzenna 4” oraz Janusza Kapusty „K-dron”, które zostaną przeniesione w przestrzeń miejską.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10403606

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.