Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.05.2017 12:06 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Aleksandra Falkenberg Placówka:Galeria El
Historia zapisana w rzeźbie
Forma przestrzenna Magdaleny Abakanowicz fot. Czesław Misiuk
Forma przestrzenna Magdaleny Abakanowicz fot. Czesław Misiuk

Elbląg to miasto o długiej, 780-letniej historii. Dziś może się pochwalić się wieloma zabytkami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest katedra elbląska. Choć większość turystów kieruje się głównie na Stare Miasto, to nie zawsze są świadomi, że nie tylko budowle nadają miastu charakterystyczny wygląd. Mowa o rzeźbach, które zapisały się w historii Elbląga. Było to największe w skali polskiej wydarzenie artystyczne wiążące sztukę z metalowymi konstrukcjami – nazwano je Biennale Form Przestrzennych.

Zaczęło się od Galerii El

Pomysłodawcą Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, był założyciel Galerii EL, Gerard Kwiatkowski (ur. 22.10.1930 zm. 11.08.2015). Łącznie na terenie miasta odbyło się pięć edycji tego przedsięwzięcia, w latach: 1967,1969,1971 oraz 1963. Z biegiem czasu, przekaz Biennale nie był związany tylko ze sztuką oraz jej abstrakcyjnymi formami. Obejmował o wiele szerszą problematykę ówczesnej Polski i awangardy artystycznej. Z tego powodu artyści dostali tzw. wolną rękę na tworzenie swoich dzieł. W sumie od 1965 do 1986 powstało 51 form przestrzennych - abstrakcyjnych rzeźb z metalu, które projektowano dla konkretnego obszaru miejskiego.

Sam pomysł na budowę metalowych rzeźb na terenie Elbląga był próbą przywrócenia stworzonej w pierwszej połowie XX wieku idei konstruktywistów. Polegała ona na zbliżeniu sztuki i techniki, artysty i robotnika, dzieła i jego odbiorcy. Celem tych działań była również organizacja przestrzeni na placach, skwerach i ulicach miasta, przy pomocy nowych elementów zwanych „formami przestrzennymi”. Tworzone rzeźby miały zastąpić dawne pomniki i figury, które ówcześnie znajdywały się na terenie Elbląga. Efektem tego pomysłu było zorganizowanie Biennale Form Przestrzennych.

W proces budowy rzeźb był zaangażowany Zakład Mechaniczny Zamech w Elblągu. Oprócz metalowych elementów zapewnił pomoc spawaczy i materiały spawalnicze. To dzięki ich pomocy artystom udało się przelać swoje wizje na metalowe konstrukcje.

Ślady Abakanowicz w Elblągu

W grupie 50 artystów, którzy brali udział w I Biennale Form Przestrzennych, była znana i wybitna artystka Magdalena Abakanowicz (ur. 20.06.1930 zm. 20.03.2017). Na terenie Elbląga znajduje się jej 7-metrowa konstrukcja. Rzeźba powstała ze zwiniętego arkusza blachy, na zewnątrz którego artystka umieściła krótkie, wieloboczne w przekroju rury. Forma miała przypominać konar drzewa. Usytuowana jest na skrzyżowaniu ulic Przymurze i Przy Bramie Targowej, nieopodal budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Opowiadając o swoim elbląskim doświadczeniu Magdalena Abakanowicz mówiła:

„Na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu znalazłam się przypadkiem. Tafla blachy, którą wybrałam, była chłodna i śliska. Zwinęłam ja w owalną rurę siedmiometrowej wysokości. Zostawiłam szparę. Pozwalała wejść do środka. Przez puste dospawane rękawy - niby gałęzie wpadało światło. Ale nie nawiązała się przyjaźń. Ten metal nie przekazał mi żadnych tajemnic. Mimo to, zawarłam w nim coś, nad czym ciągle jeszcze pracuję."
 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11744
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10403429

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.