Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.05.2017 10:56 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Aleksandra Falkenberg Placówka:Brak
Przetrwała uderzenie pioruna i pożar
Katedra Św. Mikołaja przed 1945 r. /źródło: Wikipedia
Katedra Św. Mikołaja przed 1945 r. /źródło: Wikipedia

Mowa o elbląskiej katedrze Św. Mikołaja, którą historia nie raz doświadczyła. To jeden z najwyższych obiektów sakralnych w Polsce i jednocześnie wielka chluba miasta. Jej historia ma swój początek od połowy XIII wieku i pomimo przeciwności losu wciąż nieprzemiennie trwa.

Pierwotnie był to kościół farny, siedziba najstarszej w mieście parafii, a od 25 marca 1992 katedra diecezji elbląskiej. Na początku rozbudowy kościoła planowano wybudowanie obok niego cmentarza, jednak ograniczona ilość miejsca spowodowała, że zrezygnowano z tego pomysłu. Gdy do miasta został sprowadzony dzwon, pojawił się kolejny problem. Jego kołysanie naruszyło konstrukcje wieży, że przez pół wieku nie można było z niego korzystać. W tym czasie wzbogacono wnętrze budowli o liczne gotyckie ozdoby.

Największą tragedią, która spotkała katedrę był pożar w 1777 roku. Podczas wyładowań atmosferycznych, piorun uderzył w jedną z trzech wież. Ogień rozprzestrzenił się tak szybko, że zajął całą powierzchnię kościoła. Pomimo szybkiej reakcji ze strony mieszkańców, podczas pożaru zawaliło się sklepienie, które zniszczyło ołtarz główny i wiele innych pomieszczeń. Trudna sytuacja finansowa miasta uniemożliwiła odbudowę spalonego kościoła do jej poprzedniego stanu. Główne zmiany zaszły w wielkości i wysokości katedry. Została obniżona o ponad 6,5 metra, oraz rozebrano wszystkie trzy wieże.

Z biegiem lat katedra odzyskiwała swoją dawną formę. W roku 1790 został zrekonstruowany ołtarz główny. Odbudowa trwała długo ze względu na częściową renowację poszczególnych elementów. W roku 1907  była jedną z najwyższych wież w całych wschodnich Niemczech.  Obecnie na pierwszym piętrze znajduje się  biblioteka, której zbiory sięgają około 1500 wolumów, w tym wiele zabytków z okresu średniowiecza. Wzbogaciła się również o 6 brązowych dzwonów. Jednym z najstarszych elementów katedry jest gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 roku.  Wielkim skarbem jest także umieszczona w nawie bocznej relikwia Krzyża Św. Do pozostałych, cennych zabytków elbląskiej katedry należą między innymi: figura św. Mikołaja z początku XV wieku, rzeźba Chrystusa Króla i dwunastu Apostołów z ok. 1410 roku oraz ołtarz główny. 

W obecnych czasach wieża katedry jest w Polsce najwyższą kościelną wieżą po prawej stronie Wisły. Poza zwiedzaniem wnętrza katedry w okresie letnim jest możliwość wejścia na wieżę i za darmo oglądania panoramy miasta. Przy dobrej widoczności można dostrzec Zalew Wiślany, zamek w Malborku oraz Jezioro Drużno.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11744
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10403264

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.