Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 25.05.2020 10:58 Kategoria:E-KULTURA TV Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Pięć opowieści o Warmii: O krajobrazie kulturowym...

W ramach projektu „Warmio, quo vadis” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstało 5 filmów o Warmii, mających na celu udokumentowanie, zaprezentowanie i utrwalenie aktualnego stanu zachowania dziedzictwa kulturowego Warmii: materialnego i niematerialnego, na tle historii i współczesnego krajobrazu kulturowego regionu. Przedstawiamy pierwszy z nich „Pięć opowieści o Warmii: O krajobrazie kulturowym...”.

To pięć filmów pod wspólnym tytułem „Pięć opowieści o Warmii” – można się z nich dowiedzieć jak gospodarowano na Warmii, jak ochronić to, co cenne, o mieszkańcach Warmii dawniej i dziś, o krajobrazie kulturowym i o pięknie warmińskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej.

- Znalazły się w nich wypowiedzi i refleksje ekspertów w zakresie etnografii, etnologii, kultury wsi, historii, historii sztuki, ostatnich żyjących świadków lub pierwszych powojennych osadników na Warmii, twórców i rzemieślników ludowych, depozytariuszy elementów dziedzictwa niematerialnego, animatorów kultury, lokalnych samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych – opowiada Hanna Laska-Kleinszmidt z Regionalnej Pracowni Digitalizacji, realizującej projekt.

W filmach zaprezentowane zostały najciekawsze zabytki ruchome i nieruchome związane z Warmią, pokazana praca osób zajmujących się ochroną dziedzictwa, przedstawione ciekawe i mało znane fakty na temat Warmii.

Filmy zostały opublikowane na kanale Regionalnej Pracowni Digitalizacji w serwisie YouTube, będą również prezentowane i przekazywane w formie płyt DVD w trakcie wydarzeń, które zostaną zorganizowane w ramach projektu.

„Pięć opowieści o Warmii: O krajobrazie kulturowym...” to film, który opowiada o Warmii, jako regionie o bogatej i burzliwej historii. Miejsce zamieszkiwane przez wieki przez osadników pochodzących z różnych stron. Czym się charakteryzuje warmiński krajobraz? To przede wszystkim architektura - zamki, kościoły i kapliczek, Warmia to także otaczane kultem miejsca, wsławione legendami o cudownych objawieniach i uzdrowieniach.

Zobacz film tu.

 

Scenariusz i realizacja: Marta Hajkowicz

 

Zdjęcia: Tomasz Misiuk

Muzyka: Paris Music

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11142260

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.