Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.05.2017 13:49 Kategoria:Muzea Autor:Ewelina Bober Placówka:Brak
Noc Muzeów w warmińsko-mazurskim

Już w najbliższą sobotę, 20 maja odbędzie się Noc Muzeów organizowana w wielu państwach europejskich. Także w naszym regionie muzea i instytucje kulturalne zapraszają do nocnego zwiedzania obiektów i wystaw, które przygotowały bogatą ofertę. Chętni będą mogli zwiedzać muzea, galerie sztuk, zamki, forty i inne obiekty historyczne oraz wziąć udział w warsztatach, konkursach, pokazach multimedialnych i widowiskach.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Osiągnęła ogromny sukces i stała się tradycją w innych krajach europejskich. Za jej sprawą kolejne miasta zaczęły organizować nocne zwiedzanie obiektów kulturalnych. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Od tej pory niemal każda miejscowość bierze udział w tym przedsięwzięciu.

Od lat formuła tego wydarzenia pozostaje niezmienna. Uczestnicy w ciągu kilku godzin zwiedzają muzea, galerie sztuk i inne obiekty kulturalne podczas, których czeka na nich mnóstwo atrakcji. W województwie warmińsko-mazurskim w sobotni wieczór, 20 maja zorganizowano atrakcje w kilkunastu miejscach:

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu (godz. 19.00 – 23.00)

Noc Muzeów rozpocznie się od spaceru „Szlakiem wojskowego Elbląga” z przewodnikiem PTTK, Karolem Wyszyńskim. Dla gości została przygotowana jednodniowa wystawa mundurów z kolekcji muzealników. Dodatkowymi atrakcjami będzie: występ i pokaz musztry w wykonaniu Orkiestry Wojskowej, inscenizacja Międzyszkolnego Koła Historycznego, a także wykłady: „Dumy o rycerskiej przeszłości w mieszczańskim domu”, ‘Adrianopol 378 - bitwa, która zmieniła Europę”, ‘Obraz Polski i Polaków w komiksach czasów II wojny światowej”, „Militaria z Truso”, ponadto „Obozowisko partyzantów – SHP Denar”, stanowisko z symulatorami – Żandarmeria Wojskowa, „O mundurze teatralnie” – scenki aktorów teatru im A.Sewruka.

Koszt biletu wynosi 2 zł, a tak naprawdę biletem będzie paczka sucharów. Dla pierwszych 100 gości będą czekały niespodzianki.

Muzeum Mikołaja Kopernika, Muzeum Pomnika Historii „Frombork Zespół Katedralny” (godz. 16.00 – 23.30)

Noc Muzeum rozpocznie się od koncertu „Brzmienie żyjącego światła” w wykonaniu Joanny Orzeł i Marka Rogalskiego, którzy inspirują się twórczością św. Hildegardy z Bingen. Dla miłośników zwiedzania przygotowano zwiedzanie wystaw w dawnym pałacu biskupim i dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym, a także w zespole poszpitalnym św. Ducha, katedry fromborskiej, Parku Astronomicznego i zwiedzanie nocnego nieba. Dodatkową atrakcją będą wykłady, specjalne seanse w Planetarium (liczba miejsc w sali ograniczona do 50 osób, seans co 40 minut), pokaz rekonstrukcji historycznych i destylacji olejków eterycznych, a także występ dziecięcego zespołu muzyki dawnej. W godzinach udostępniania obiektów muzealnych czynne będzie stoisko zielarskie  w szpitalu św. Ducha przy ul. Starej oraz kawiarnia  „Spiżarnia Kanonika Kopernika”  w kanonii św. Ignacego na ul. Katedralnej.
Wstęp wolny.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim (godz. 19.00 – 24.00)

Noc Muzeów odbędzie się w 250. rocznicę ingresu, czyli wjazdu biskupa Ignacego Krasickiego na zamek. W programie zaplanowano wjazd biskupa Ignacego Krasickiego na zamek przez przedzamcze do bramy zamku. Spektakl „Po modnemu” wg komedii Krasickiego na zamkowym dziedzińcu oraz pokaz tańca. W podcieniach krużganków zostaną zaprezentowane najnowsze znaleziska Warmińsko Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego, a także stoiska z ziołami, miodami, nalewkami, zamkowym napojem rozgrzewającym i różnymi wypiekami. Natomiast w komnatach piętra zostaną przedstawione obrazy autentycznych postaci z dworu biskupa oraz postacie z utworów Krasickiego. Kolejną atrakcją będzie quiz wiedzy o autorze i zamkowa gra „Poszukiwanie skarbu biskupa”. Na koniec imprezy dla gości czeka niespodzianka.
Wstęp wolny.

Muzeum w Mrągowie (godz. 22.00 – 01.00)

Zwiedzanie muzeum, widowisko plenerowe pt. „Spotkanie z Matyldą” oraz wystawy nocne.
Wstęp wolny.

Dom „Gazety Olsztyńskiej” w Olsztynie (godz. 19.00 – 23.00)

Spotkanie poświęcone 25.leciu Domu „Gazety Olsztyńskiej”. W programie: wernisaż wystawy fotograficznej „Święci z warmińskich kapliczek”, finisaż ekspozycji „Gazeta Olsztyńska (1886–1939)” w związku z planowaną jej modernizacją, pokaz najcenniejszych zbiorów oraz prezentacja multimedialna „Od Fischmarkt do Targu Rybnego”
Wstęp wolny.

Muzeum Przyrody w Olsztynie (godz. 19.00 – 24.00)

Nocne zwiedzanie ekspozycji muzealnej z latarkami, połączone z prezentacją nocnych odgłosów przyrody. Warsztaty pt. „Muzealna noc z sowami”, podczas których będzie można bliżej poznać niektóre z sów, łącznie z dotykaniem eksponatów, a także szczegóły ich nocnego życia. Przygotowano konkursy dla dorosłych i dzieci z cennymi nagrodami, w tym „rozpoznawanie głosów warmińskiej i mazurskiej przyrody”, „Nocni tropiciele zwierząt” oraz grę terenową w parku przy muzeum. Dla najmłodszych uczestników zajęcia plastyczne.
Wstęp wolny.

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie (godz. 19.00 – 24.00)

Prezentacja wystawy „Mikołaj Kopernik w sztuce medalierskiej” oraz wernisaż wystawy archeologicznej „Chwała i moc. Atrybuty elit wojowników w zbiorach MWiM”, a także zwiedzanie z kuratorem wystawy „Olsztyńskie muzealia w Polsce i na świecie”. Organizatorzy przygotowali również spektakl muzyczno-filmowy w wykonaniu kwartetu smyczkowego Avista połączone z montażem filmowym wyświetlanym w tle. W repertuarze utwory z filmów „Zapach kobiety”, „Ptaki Ciernistych Krzewów”, „Mission Impossible” i wiele innych. Przez cały czas trwania imprezy: nocna panorama z wieży zamkowej, pokazy grup rekonstrukcyjnej Konwent św. Piotra z Olsztynka (obóz rycerski, pokazy walki, rycerskie opowieści), warsztaty twórcze („Optyka, która zachwyca”, „Kolorowe obrazki, czyli pamiątki ze Szlaku Kopernika”, „Teatr cieni – mieszkańcy olsztyńskiego zamku”, „Tablica astronomiczna, co skrywają linie?” i inne), stoiska zielarskie (herbata z płatków dzikiej róży z imbirem, herbata z kwiatu lipy i czarnego bzu, lemoniada sosnowa, lemoniada z kwiatu czarnego bzu, lemoniada z pokrzywy, podpłomyk z chwastem, ciastka) oraz zwiedzanie kościoła ewangelicko-augsburskiego i krótkie koncerty. Dodatkowo zostanie uruchomiona Nocna Linia Muzealna, której trasa będzie przebiegać: Zamek Kapituły Warmińskiej /Dom „Gazety Olsztyńskiej” – Tartak Raphaelsohnów – Biuro Wystaw Artystycznych /Planeta 11 – Muzeum Przyrody.
Wstęp wolny.

Galeria „Zamek” w Reszlu (godz. 18.00 – 23.00)

Oprowadzanie po wystawach (Emilii Maryniak i Janusza Połoma) połączone z quizem o sztuce współczesnej. Dla dzieci przygotowano zajęcia przedstawiające podstawowe zagadnienia związane z fotografią, malarstwem i instalacją. Natomiast dla dorosłych zostanie przeprowadzona rozmowa o fotografii kiedyś i dziś.
Wstęp wolny.

Muzeum Mazurskie w Szczytnie (godz. 21.00 – 24.00)

Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw: Szczytno i okolice w przeszłości, Meble i tkaniny mazurskie, Kultura Ludowa Mazurów, W Mazurskiej Kniei, Broni białej palnej. Zostanie wyświetlona projekcja filmu „Moja mała ojczyzna” – wywiad z mieszkanką Szczytna Waltraud Golon w realizacji Roberta Arbatowskiego. Zwiedzanie muzeum wyłącznie z przewodnikiem w odstępach co 20 minut w grupach do 25 osób.
Wstęp wolny.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184643

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.