Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.05.2017 13:43 Kategoria:Europa Kraj Region Autor:Ewelina Bober Placówka:Brak
Międzynarodowy oddział Cittaslow na Warmii i Mazurach

Polska delegatura, na czele z marszałkiem województwa, Gustawem Markiem Brzezinem, wynegocjowała warunki powstania pierwszego międzynarodowego oddziału sieci Cittaslow w Polsce. Siedzibą stowarzyszenia, która najprawdopodobniej zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku, została stolica Warmii i Mazur.

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Pierwsze miasta z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia“ w 2006 roku, w wyniku czego kilkanaście miesięcy później powstała Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow. Celem Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest poprawa warunków życia mieszkańców w różnych sferach oraz przybliżenie kultury dobrego życia. Głównym celem organizacji są przede wszystkim działania prospołeczne i prośrodowiskowe, zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej kuchni i lokalnych wytworów. Obecnie w skład sieci wychodzą liczne miasta z województwa warmińsko-mazurskiego, a także ośrodki z innych rejonów Polski tj. Nowy Dwór Gdański, Prudnik, Kalety, Rejowiec Fabryczny i wiele innych.

Obecnie jedyną siedzibą Cittaslow International jest regionalny partner województwa warmińsko-mazurskiego, miasteczko Orvieto w Umbrii, które zrzesza 232 miasta z 30 krajów świata. Polskie stowarzyszenie jest drugą na świecie siecią pod względem liczebności, która liczy 26 miast członkowski oraz 3 miasta kandydujące. Międzynarodowe władze mające na uwadze liczebność polskiej organizacji, podjęły decyzję o utworzeniu oddziału storganizacji w kraju, którego siedzibą zostanie Olsztyn.

Ogólnoświatowe zgromadzenie dotyczyło głównie wskazania sposobów działania, jakie prowadzą polskie miasteczka Cittaslow do realizacji zadań rozwojowych, społecznych obejmujących nie tylko Polskę, ale również całą światową sieć. Decyzja o utworzeniu polskiego oddziału umożliwia sięganie, w imieniu władz międzynarodowych, po środki zewnętrzne oraz podejmowanie działań na rzecz międzynarodowej sieci.

Podczas posiedzenia omówiono zmiany statutowe, projekty organizacji, a także nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. W konkursie „Chiocciola Orange“ na najlepsze praktyki sieci wygrały dwa projekty z regionu. W kategorii infrastruktura wygrała inicjatywa odnowy kościoła poewangelickiego w Barczewie i adaptacja tego budynku na potrzebny Skarbca Kultury Europejskiej, a w kategorii edukacja wygrała koncepcja Tydzień Cittaslow w Jezioranach.

Na 22 lipca br.  we Włoszech planowane jest posiedzenie zarządu podczas, którego zostanie podjęta decyzja o powołaniu na Warmii i Mazurach oddziału Cittaslow International. Jego główne cele dotyczyć będą zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzaniem projektów światowych, a także lobbingu na rzecz nowej polityki europejskiej po 2020 roku w instytucjach brukselskich.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184876

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.