Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.05.2017 14:22 Miasto:Warszawa Kategoria:Wystawy Autor:inf. nadesł., Ewelina Bober Placówka:Brak
Wielcy polscy ekonomiści – Mikołaj Kopernik. Wystawa ze zbiorów fromborskiego muzeum w Narodowym Banku Polskim.

Emisja pierwszej monety kolekcjonerskiej z serii ”Wielcy polscy ekonomiści – Mikołaj Kopernik” stała się pretekstem do zorganizowania w holu warszawskiego Oddziału Okręgowego NBP wystawy poświęconej XVI-wiecznemu prekursorowi nowożytnej nauki.
Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Muzeum do przygotowania wystawy wypożyczyło zespół cennych obiektów z dziedziny archeologii, medalierstwa, numizmatyki, rzemiosła artystycznego, malarstwa, księgozbiorów, które w uzupełnieniu o informacje i obiekty Banku stanowią całość ekspozycji.

 - Zwiedzających przyciąga tajemniczy portret Kopernika z „wąsem”, archeologiczne buty z XVI wieku dające powód do myślenia czy sam Kopernik mógł w takich chodzić bowiem zostały one odnalezione na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku gdzie żył i mieszkał - mówi Marta Jagła z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. - Ciekawostką jest również pierwszy medal wybity na cześć Mikołaja Kopernika w Polsce oraz - co najważniejsze - kopie kart Traktatu monetarnego.

W działalności Mikołaja Kopernika oprócz astronomii czy medycyny, znalazły miejsce również zagadnienia monetarne. Rozmyślania na temat systemu pieniężnego doprowadziły Kopernika do napisania kilku traktatów, w których tłumaczył co to jest moneta, do czego służy i jak nią kierować. Sformułował w nich prawo polegające na wypieraniu z rynku pełnowartościowego pieniądza kruszcowego przez emisje monetarne o mniejszej jego zawartości. W literaturze specjalistycznej prawo to zostało nazwane „prawem Greshama”, od nazwiska angielskiego ekonomisty Thomasa Greshama mimo, że owe zjawisko opisał kilka lat po Koperniku. Obecnie to prawo nazywane jest „prawem Kopernika-Greshama”.

Nie dziwi więc fakt, że wśród licznych dowodów pamięci składanych Mikołajowi Kopernikowi na przestrzeni wieków, upamiętniano go również przez wybijanie medali, monet i emisji banknotów z jego podobizną, z okazji obchodów jubileuszy rocznic jego urodzin lub śmierci, fundacji pomników, czy muzeum jego imienia oraz zjazdu towarzystw związanych z różnymi dziedzinami jego wszechstronnej działalności.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia banku do dnia 19 maja br. NBP, Warszawa ul. Plac Powstańców Warszawy 4.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7721724

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.