Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.05.2017 08:49 Kategoria:Dziedzictwo kulinarne Autor:Ewelina Bober, EB Placówka:Brak
Poznaj lokalną żywność

Tradycyjnie w województwie warmińsko-mazurskim odbędą się imprezy regionalne promujące naturalną i lokalną żywność. Jest to jedyny taki cykl wydarzeń, który ukazuje bogactwo miejscowej kuchni. W kalendarzu na 2017 rok znalazło się osiemnaście wydarzeń podczas, których będzie można poznać różnorodne potrawy i produkty Warmii i Mazur.

Tegoroczne imprezy odbędą się pod znakiem promocji naturalnej, tradycyjnej, lokalnej żywności. Wydarzenia zostaną zrealizowane w kilkunastu miastach, ukazując dziedzictwo regionalnej kuchni. Podczas imprez zostaną zaprezentowane słynne potrawy i produkty Warmii i Mazur.

Kalendarz regionalnych imprez:
- 25.06.2017 „Święto indyka” – Nowa Wieś pod Iławą
Impreza ma na celu promocję zdrowotnych walorów drobiu. W jej trakcie odbędą się różnorodne konkursy i pokazy kulinarne, połączone z degustacją dań. Nie zabraknie również występów lokalnych zespołów folklorystycznych oraz gier i zabaw. W trakcie „Święta indyka” odbędzie się kiermasz producentów żywności tradycyjnej i regionalnej oraz rodzimego rzemiosła. 

- 01.07.2017 „Wydmiński Piknik Ekologiczny EKO-RANCZO” - Wydminy
W ramach świętowania Dni Wydmin przygotowano po raz czwarty wydarzenia promujące ekologiczną, tradycyjną i lokalną żywność oraz specjalne warsztaty dla gości. Tego dnia swoje umiejętności zaprezentuje Mistrz Polski i Wicemistrz Świata w carvingu Grzegorz Gniech. 

- 08.07.2017 „X Mazurski Festiwal Rybny” - Mikołajki
Mazurski Festiwal Rybny odbywa się podczas obchodów Dni Mikołajek. Impreza ma na celu promocję potraw rybnych oraz służy poszerzeniu wiedzy o rodzajach i znaczeniu produktów rybnych. W ramach imprezy organizowane są konkursy, warsztaty i pokazy kulinarne, w trakcie których będzie można skosztować przygotowanych ryb z mazurskich wód.

- 09.07.2017 „Festiwal Kuchni Średniowiecznej” - Nidzica
W tym roku po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Kuchni Średniowiecznej, podczas którego zostaną zaprezentowane dania, które królowały na stołach w tej epoce.

- 15.07.2017 „Mazurskie Święto Kaszy” - Kętrzyn
W tegorocznym programie znajdą się konkursy, pokazy kulinarne połączone z degustacją. Zostaną również zaprezentowane produkty wykonane przez lokalnych rękodzielników i przetwórców żywności.

- 16.07.2017 „Święto Gęsi” Biskupiec Pomorski
Po raz czternasty odbędzie się „Święto Gęsi”, podczas którego będzie można skosztować wyjątkowo zdrowych i smacznych dań z gęsi. Tradycyjnie odbędą się koncerty, wystawy i występy dla publiczności.

- 23.07.2017 „Festiwal Kultury Myśliwskiej” - Lidzbark Warmiński
Pokazy kulinarne, część wystawiennicza, na której swoje produkty prezentują lokalni rękodzielnicy i przetwórcy żywności. W programie jest część artystyczna, np.  koncerty czy pokazy psów myśliwskich.

- 13.08.2017 „Festiwal Wieprzowiny” - Działdowo

- 15.08.2017 „Regionalne Święto Ziół” - Olsztynek
Impreza organizowana jest od 2010 roku i jest kontynuacją Jarmarków Pszczelarskich. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto.

- 19.08.2017 „Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla” - Olsztyn
Podczas Festiwalu odbędzie się XVII edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepsze regionalne i lokalne danie i potrawę oraz na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy.

- 19.08.2017 „Spotkanie Mazurów i Kurpiów na ziemi mrągowskiej“ – Rybno k. Mrągowa
Mieszkańcy powiatu mrągowskiego pochodzą z różnych grup etnicznych, wśród nich  Mazurów są Kurpie. Dlatego też celem wydarzenia jest promocja ludowej twórczości Kurpiów oraz regionalna żywność w postaci ryb z okolicznych jezior i rzek.

- 27.08.2017 „Regionalny Festiwal Klusek i Makaronu” - Lipowiec
Uczestnicy konkursu przygotowują potrawy z mąki. Do rywalizacji w konkursie kulinarnym „Na najlepszą potrawę z klusek lub makaronu” przystępują osoby fizyczne i restauracje oraz zakłady gastronomiczne.

- 01.09.2017 „Święto chleba” - Elbląg
Tradycyjnie „Święto chleba” obejmuje jarmark produktów lokalnych, regionalnych oraz naturalnych i żywnościowych. Podczas jarmarku odbędą się liczne koncerty muzyczne lokalnych gwiazd, a także atrakcje dla zebranych.

- 02.09.2017 „Festiwal Runa Leśnego” - Pisz
Podczas Festiwalu odbędzie się degustacja potraw przygotowanych z grzybów oraz różnorodnych nalewek wytworzonych z bogactw runa leśnego.

- 16.09.2017 „Regionalne Święto Miodu” - Ełk
Święto Miodu to spotkanie fachowców, dla których miód jest inspiracją do pracy, oraz wielbicieli tego niesamowitego nektaru. Poza wykładami o miodzie będzie okazja do zakupu wyrobów rękodzielniczych i regionalnych potraw od zaproszonych wystawców, a także degustacji.

- 16-17.09.2017 „Tragi Chłopskie” - Olsztynek
Impreza to już stały punkt kalendarza imprez odbywających się w naszym województwie. Nie zabraknie rzemiosła i regionalnych kulinariów: pieczywa, wędlin, ryb, serów, owoców i warzyw, miodów oraz słodyczy.

- 01.10.2017 „Mazurski Dzień Ziemniaka” Kraplewo
Promocja nowych odmian ziemniaka, konkurs na najsmaczniejszą odmianę, kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej, konkurs na najlepszą potrawę, oczywiście z ziemniaków. Przewidziano także konkursy, gry, zabawy i degustacje.

- 13-14.10.2017 „Hubertus Arena” - Ostróda
Impreza promujące tradycyjną i lokalną kuchnię Warmii, Mazur i Powiśla to świetna okazja do jej skosztowania i poznania. To miejsce dla miłośników tradycyjnej i regionalnej kuchni.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185045

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.